Minimálně 105 kontrol udělají hygienici během prázdnin na táborech po celé Vysočině. Prozatím na táborech nenašli žádné větší závady.

Podle hygieniků jsou lepší tábory malé, kdy vedoucí tábora s dětmi celoročně pracuje a kde se děti navzájem znají. „Těmto provozovatelům obvykle záleží na tom, aby se dětem i jejich rodičům tábor líbil, a dopouštějí se přestupků spíše výjimečně. Není to samozřejmě pravidlo, ale u těch větších táborů, kde dítě vidí svého vedoucího poprvé v životě, je vše jaksi neosobní. Dospělý personál přistupuje ke svým úkolům tak nějak „pracovně". Vždyť to známe všichni když něco není mým hobby či zábavou, určitě se tomu tolik nevěnuji, a spíš se dopustím chyb," vyjádřila se Eva Sovová, vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých z Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

V minulém roce hygienici vedoucím táborů na Vysočině uložili pouze dvě pokuty.

„A to jednou pět set korun za nedostatky ve stravování a ve zdravotní dokumentaci dětí a jednou šest tisíc korun za nedodržení podmínek skladování potravin, jejich značení a nedodržení podmínek osobní a provozní hygieny," přiblížila Sovová.

Pokud se rodičům dětí na táboře něco nezdá, mohou se na hygieniky obrátit. „Pokud maminka očekává, že se synek na táboře bude denně koupat v teplé vodě ve vaně, tak tomu se určitě věnovat nebudeme. Leckdy však není možné upozornění na naopak vážný nedostatek ověřit je nutné si uvědomit, že akce trvá třeba jen čtrnáct dní a následující akce téhož provozovatele v tomtéž zařízení může vypadat úplně jinak," přiblížila vedoucí odboru.

Loni hygienici provedli čtyři kontroly na základě stížností od rodičů, z toho byly dvě stížnosti oprávněné, jedna částečně a jednu nebylo možné ověřit, protože tábor už skončil.

Kontroly hygieniků na táborech nejsou cílené, ale zvýšenou pozornost věnují stravování. „Ve dvou posledních letech máme dojem, že nedostatky jsou méně závažné, a je tedy i méně sankcí. Nebo náhodou jsme natrefili na táborníky pořádné a zodpovědné," řekla hygienička.

Za posledních třicet let se však nestalo, že by hygienici museli nějaký tábor na Vysočině rozpustit.

To by se stalo, kdyby na táboře vypukla například epidemie. „Obvykle to znamená epidemii závažného infekčního onemocnění, kdy bychom protiepidemickými opatřeními nebyli schopni zabránit novým případům onemocnění. Důvodem zákazu by mohly být i velmi závažné nedostatky v oblasti stravování a v zajištění akce pitnou vodou a nezajištění akce po stránce zdravotního zabezpečení," přiblížila Sovová.

Přímo na místě ukládá pokutu táborníkům hygiena spíše výjimečně. „Na uložení sankce má mimo závažnost nedostatku vliv také přístup provozovatele a jeho snaha věc napravit; stává se, že stejné závady jsou u téhož provozovatele nalézány opakovaně," uzavřela hygienička.

DANA KŘÍŽKOVÁ