Jak uvedl vedoucí seismologické služby Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky Jan Zedník, jedná se o velmi neobvyklý jev v této lokalitě. „Podobná zemětřesení bývají maximálně v západních Čechách, ale tady je to opravdu mimořádné. Také síla je neobvykle výrazná i v rámci celé České republiky," konstatoval s tím, že se jedná o přirozené zemětřesení, tedy žádnou explozi.

Co se týče Písecka a Strakonicka, občas se objeví slabé zemětřesení na Orlíku, kde to podle Jana Zedníka souvisí s důlní těžbou v minulosti. Nedávno zaznamenali také slabé otřesy u Myštic na Strakonicku.

Ohledně čtvrtečního zemětřesení má Geofyzikální ústav hlášeny desítky pozorování v širokém okolí, ale například i na Šumavě.

Otřesy hlásili lidé z různých částí Písecka, Strakonicka i Táborska. „Myslela jsem, že nám padá střecha. Hrozná rána, jako výbuch. Třásl se obraz na zdi. Myslel jsem, že nám někdo naboural do auta," komentovali lidé prostřednictvím sociálních sítí. Zemětřesení zaznamenal také starosta Strakonic Břetislav Hrdlička. „Čekal jsem v kanceláři na manželku kvůli obědu. Najednou padla rána, trochu se zatřásla okna a zachvěla zem. Až jsem si řekl, že padá radnice," popsal svoje pocity.

Také lidé z Prachaticka popisujé zvláštní rachot, jako by se řítil svah.

close Mapka, kde byly pozorovány účinky otřesů půdy 7. března 2024. info Zdroj: Zdroj: Geofyzikální ústav AV ČR zoom_in Mapka, kde byly pozorovány účinky otřesů půdy 7. března 2024.

Lidé potvrzují otřesy například v Písku, Milevsku, Miroticích, Semicích, Čimelicích, Blatné, Jetěticích, Oldřichově, Klukách, Zvíkovském Podhradí, Letech, Červené nad Vltavou, Kostelci nad Vltavou, Veselíčku, Kovářově, Branicích, Křenovicích, Zbelítově a dalších místech.

O svou zkušenost se čtvrtečním zemětřesením se podělila také Věra Schánilcová z Údraže u Albrechtic nad Vltavou. „Právě jsem v obývacím pokoji u TV obědvala, když se ozvalo to podivné hřmění či dunění. Pak se mi pod nohama začala chvět podlaha a začalo rachotit sklo u krbových kamen, jako když je velký průvan," popsala s tím, že v první moment ji napadlo, že snad stříleli v nedalekém lomu u Újezda. „To býval podobný hluk i tlaková vlna, která třásla okny," dodala.

Účinky zemětřesení dle Richterovy stupnice

Stupeň zemětřesení Popisek Richterovo magnitudo Účinky zemětřesení
1. Mikro méně než 2,0 Mikrozemětřesení, nepocititelné.
2. Velmi malé 2,0 až 2,9 Většinou nepocititelné, ale zaznamenatelné.
3. Malé 3,0 až 3,9 Často pocititelné, nezpůsobující škody.
4. Slabé 4,0 až 4,9 Citelné třesení věcí uvnitř domů, drnčivé zvuky. Významné škody nepravděpodobné.
5. Střední 5,0 až 5,9 Může způsobit velké škody špatně postaveným budovám v malé oblasti. Pouze drobné poničení dobře postaveným budovám.
6. Silné 6,0 až 6,9 Může ničit až do vzdálenosti 100 km.
7. Velké 7,0 až 7,9 Může způsobit vážné škody na velkých oblastech.
8. Velmi velké 8,0 až 8,9 Může způsobit vážné škody i ve vzdálenosti stovek kilometrů.
9. Velmi velké 9,0 až 9,9 Může způsobit ještě vážnější škody a působí na tisíce kilometrů.
10. Masivní (Super) zemětřesení 10,0+ Nikdy nebylo zaznamenáno, možnost planetárních škod.