Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravdovou půlnoční zažijí jenv Horní Cerekvi a v Pelhřimově

Pelhřimovsko - Kromě půlnočních je na řadě míst připravený i doprovodný program. Například živý orloj

23.12.2016
SDÍLEJ:

KONCERT. V minulých dnech patřily kostely převážně koncertům. Například v humpoleckém evangelickém kostele si lidé mohli poslechnout Českou mši vánoční od Jakuba Jana Ryby. Foto: Foto: Deník/ Klára Šafusová

Na půlnoční mši o Štědrém dnu často zavítají i ti, kteří v průběhu roku nepatří mezi pravidelné návštěvníky kostelů. Duchovní se jim snaží vyjít vstříc nejen upraveným časem, ve kterém káží o narození Krista, ale třeba i speciálními bohoslužbami pro děti.


Půlnoční mše začne opravdu o půlnoci jen na dvou místech na Pelhřimovsku. Jedním z nich je Horní Cerekev a tím druhým Pelhřimov. „Večerní bohoslužbu bude sloužit kolega Vítězslav Holý. Tu v šestnáct hodin odsloužím pro změnu já. Bude především pro rodiny s dětmi a společně si zazpíváme koledy za doprovodu kytary," popsal farní vikář Martin Brácha.


Jak Brácha, tak Holý jsou ve funkci teprve od tohoto léta. „Zatím proto nevím, jaká je v Pelhřimově účast na půlnočních mších. O klasické bohoslužby v průběhu roku ale zájem je. Do kostela tady chodí poměrně velké množství věřících," řekl farní vikář.


Mnohdy se stává, že farář musí během jednoho dne stihnout hned několik mší. „Začínám v šestnáct hodin v Častrově, poté se vrátím domů a povečeřím. Od dvaceti hodin mám pak mši v Žirovnici, odkud následně zamířím zpět do Počátek, kde půlnoční mše začíná v dvaadvacet hodin," vyjmenoval farář Augustin Ján Grambal.


Také farář Dušan Siard Sklenka má na starosti více farností. „V šestnáct hodin máme dětskou mši v Lukavci, která je speciálně upravená pro děti. Koná se už třetím rokem a musím říct, že se osvědčila. Klasická mše pro dospělé je ve dvaadvacet hodin. Mezitím sloužím ještě mši ve Vyklanticích, která začíná v sedmnáct hodin. Jsem velice rád, že lidí chodí opravdu hodně," pochvaloval si Sklenka.


Ani Grambal, který předtím působil v Novém Rychnově, si na nedostatek věřících rozhodně nestěžuje. „Ve srovnání s mým předchozím působištěm chodí zhruba stejný počet lidí. Je skvělé, že na půlnoční mše zavítají i ti, kteří do kostela nechodí pravidelně," porovnal farář.


V Božejově mají mimo dvou „půlnočních" ještě jedno překvapení pro příchozí. „Kromě Libkovy Vody sloužím dvě bohoslužby v Božejově. Tady mám od šestnácti hodin dětskou mši, kterou už tradičně zahájíme živým orlojem," prozradil Karol Gottschalk Lovaš.


Netradiční zahájení si nejen Božejovští pochvalují a přicházejí v hojném počtu. „Řekl bych, že řady účastníků se rozrůstají, protože již zmíněný dětský orloj je velice oblíbený," dodal Lovaš.

Jana Kudrhaltová

Autor: Redakce

23.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století.
9

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

Dětské volby v Olešné.
16

U malých voličů z Olešné vyhrály ovocné knedlíky

Do Putimova zašli volit dva Markové Šalandové

Putimov – Zajímavá dvojice s voličskými průkazy zavítala do volební místnosti v Putimově u Pelhřimova.

Volební komise se ve Včelničce baví také háčkováním

Včelnička - Když se do volební místnosti ve Včelničce na Pelhřimovsku voliči zrovna nehrnou, členové komise se baví po svém.

Na nesprávném místě: Ze základní školy poslali voliče do kulturního domu

Kamenice nad Lipou – Stále rušno mají dnes ve volební místnosti v Kamenici nad Lipou. První, kdo svůj hlas do urny ve volební místnosti na tamní základní škole vhodil, byl člen komise Ján Lettrich.

V Nové Cerekvi nenechali volit muže, který měl nesrovnalosti s trvalým bydlištěm

Nová Cerekev – V Nové Cerekvi na Pelhřimovsku mělo v pátek v 18 hodin odvoleno 145 voličů. Desítka z nich přišla do volební místnosti na radnici městyse s volebním průkazem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení