„Už pět nebo šest let se mluví o tom, že by v Česku měla vyrůst nová rychlobruslařská hala, ale stále ani není rozhodnuto, kde by měla stát. Jednou z možností je Nové Město, další například Brno. Jednali jsme už na různých místech. Zájem je jedna věc, ale všechno začíná a končí finančními možnostmi. Někdo prostě musí projekt penězi podpořit," řekl trenér Martiny Sáblíkové Petr Novák.

Finanční náročnost výstavby rychlobruslařské haly je značná. „Hala by nemusela být pouze na rychlobruslení, mohla by být multifunkční tak, aby v ní mohlo být zastoupeno hned několik olympijských sportů. Takovýto projekt by stál přibližně tři sta nebo tři sta padesát milionů korun," uvedl Petr Novák.

Novoměstští představitelé o možnosti postavení rychlobruslařské haly jednali s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministrem financí i ministrem školství. Vzniknout by mohla v rámci plánovaných šesti či sedmi olympijských center v Česku. S umístěním jednoho se počítá právě do Nového Města. „Rozhodnutí určitě nepadne u nás v Novém Městě. Musí se udělat na úrovni vlády. Pokud by se ale stát rozhodl vystavět halu u nás, jsme schopni začít se stavbou téměř okamžitě," vyjádřil se novoměstský starosta Michal Šmarda. „V České republice v podstatě snad kromě Prahy neexistuje město, které by si takovou akci mohlo dovolit financovat úplně samo. Finanční náklady budou obrovské, a to nejen na samotnou výstavbu, ale také na následný provoz," dodal starosta Šmarda.

V Novém Městě na Moravě je už pro případnou realizaci stavby haly pro rychlobruslení a další sporty připravena lokalita mezi firmou Medin a Vysočina Arenou.

„I v našem územním plánu jsou tyto zasíťované pozemky vyznačeny jako lokalita pro výstavbu sportovišť. Určitě by to byla vhodná součást areálu Vysočina Areny," podotkl Michal Šmarda.

„Na místě jsem byl, novoměstské pozemky jsou pro výstavbu haly dostačující," doplnil trenér rychlobruslařky Martiny Sáblíkové Petr Novák.

Otázkou výstavby multifunkční sportovní haly s oválem pro rychlobruslení se zabývalo i krajské zastupitelstvo, které v rámci rozpočtových opatření a rozdělení přebytků věnovalo příspěvek pět set tisíc korun na podporu rychlobruslení. A to konkrétně týmu kolem trenéra Petra Nováka a olympijské šampionky Martiny Sáblíkové.

„Nemluvilo se konkrétně o výstavbě haly. Ale stále trvá zájem kraje, aby se hala stavěla v Novém Městě na Moravě v areálu Vysočina Areny. Objevil se ale i druhý vážný zájemce, kterým je město Brno," řekl krajský zastupitel Radek Černý ze Žďáru.

„Do Brna pojedu na jednání, uvidíme, na čem se domluvíme," potvrdil informaci trenér slavné rychlobruslařky Petr Novák.

Brno má v plánu postavit kombinovanou sportovní halu. „Takové sportoviště ve městě chybí. V hale by našli zázemí sportovci různých odvětví, jedním z nich by byli i rychlobruslaři. Dále by tam sportovali také atleti. Hala by byla postavena tak, aby šetřila energii. Podrobnosti, kde by hala měla stát, zatím nechci zveřejňovat," uvedl pro Deník náměstek primátora města Brna Richard Mrázek.

V Brně se již několik let stará o mladé talentované sportovce, mezi nimiž jsou mimo jiné i rychlobruslaři, občanské sdružení s celostátní působností Centrum sportů.

„V Brně se uvažuje už delší dobu o rychlobruslařské hale. První studie vznikaly už v roce 2007. Zázemí by tam našli hokejisté, krasobruslaři nebo lidé, kteří hrají curling. V návrhu je několik míst, jedním z nich je například univerzitní kampus v brněnských Bohunicích nebo někde podél Svratky, například na Riviéře. Ale těch míst kolem Svratky je více. Hala by také zvýšila cestovní ruch v kraji, turisté by ji využívali pro své volnočasové aktivity," vyjádřil se Petr Trávníček z Centra sportů.

Poslední slovo o umístění haly bude mít s největší pravděpodobností vláda. Bez státních peněz se začne stavět jen těžko. Patriotům z Vysočiny by se ale líbilo, kdyby vyrostla v kraji Martiny Sáblíkové.

„Doplnila by areál Vysočina Areny. A pro sportovce je určitě zajímavější a atraktivnější, když po tréninku v hale vyjdou ven a mají před sebou krásnou přírodu, než když před sebou mají beton, prach a tramvaje.

A navíc, kdyby Vysočina Arena ještě více ožila, byl by to další impuls pro místní podnikatelskou sféru," řekl Radek Černý. „Musely by být ale zajištěny investiční peníze na stavbu a přislíbená provozní dotace," doplnil Černý.