„Publikace může být zajímavá pro profesionály při práci, ale zrovna tak pro občany, kteří se zajímají o město,“ poznamenal historik Zdeněk Jaroš. Ten si spolu s pracovníkem jihlavského magistrátu Ondřejem Stránským dal za úkol zmapovat drobné památky v Jihlavě a napsat o nich knihu.

„Popsali celkem 358 objektů a vznikla obsáhlá publikace s názvem Drobné nemovité památky a jiné architektonické zajímavosti města Jihlavy. Knihu v listopadu pokřtili spolu s autory primátor města Rudolf Chloupek a náměstek primátora Radek Popelka,“ dodal tiskový mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Publikace je rozdělena do osmi kapitol, každá se věnuje konkrétnímu typu památek: A poklony a kříže, B pilíře, sloupy a kameny; C pamětní desky, D památníky a pomníky, E sochy a plastiky, F kaple, zvoničky, kašny, studny a mosty, G hodiny, hroby a pohřebiště, kapitola H zaznamenává další nezařazené objekty.

„Jsou to třeba nenápadné věci, které ale také utvářejí město a jeho atmosféru. Byla by škoda na ně zapomínat, přehlížet je,“ řekl při křtu Ondřej Stránský, který se jako pracovník odboru správy realit jihlavského magistrátu přičinil o rekonstrukci a renovaci právě mnoha drobných památek.

„Knihu lze koupit v Turistickém informačním centru na Masarykově náměstí za 550 korun,“ doplnil Tulis.