Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu kraje se snížil o desetinu procentního bodu na 8,5 procenta. Pokles na Vysočině nastal po předcházejícím tříměsíčním růstu nezaměstnanosti. V únoru se situace na trhu práce mírně zlepšila ve třech z pěti okresů Vysočiny, zbývající byly beze změny.

S únorovým poklesem nezaměstnanosti v kraji odborníci moc nepočítali. Pomohlo hlavně nečekaně teplé počasí, které uspíšilo nástup jarních sezonních prací. „I v dalším období bude mít počasí na vývoj nezaměstnanosti nezaměnitelný vliv," uvedl analytik jihlavského Úřadu práce Pavel Literák. Přibývá volných pracovních míst. Zatímco v lednu jich Úřad práce evidoval 1 122, na konci února nabízeli zaměstnavatelé na Vysočině 1 284 volných pozic.

Na Třebíčsku a na Žďársku se podíl nezaměstnaných meziměsíčně snížil shodně o dvě desetiny procenta. Hospodářsky nejslabší Třebíčsko vykázalo na konci února 8 431 lidí bez práce. Nezaměstnanost v tomto okrese činila 10,9 procenta a byla nejvyšší v kraji. Na Havlíčkobrodsku klesla nezaměstnanost od ledna o desetinu bodu a na Jihlavsku a Pelhřimovsku stagnovala na lednových hodnotách.

(čtk, edi)