„Scházíme se s kamarády v garáži. Koupíme bečku, pořídili jsme si i pípu a chlazení. Nebo koupíme basu piv. Víme, že by se to nemělo. Ale strašně nám chybí společné klábosení nad půllitrem. Jsme uzavřená společnost. Nikoho dalšího mezi sebe neberem,“ řekl pan Pavel ze Žďárska, jehož příjmení redkace Deníku zná, ale kvůli možným represím jej nechtěl zveřejnit.

Tato skupinka není osamocená. „Vím nejméně o jednom podobném případu. I když si nejsem jistý, jestli to trvá i po zpřísnění vládních opatření. Třeba si už dali říct. Podle mě je to nezodpovědnost a hazardování se zdravím,“ rozhorlil se Petr Novotný z Nového Města na Moravě.

Povinné nošení roušek na Masarykově náměstí v Jihlavě.
Unikátní test Deníku: Na nošení roušek venku si lidé na Vysočině pomalu zvykají

Lidé se nad pěnivým mokem scházejí v garážích, ve sklepích i v nevyužívaných obecních a spolkových místnostech. „V hasičárně mají takový malý výčep. Chodívali tam nejen hasiči, ale všichni, co dostali chuť na pivo. Jsme malá vesnice a hospodu nemáme. Takže se vždycky složili na sud a jelo se. Viděl jsem je tam ještě minulý týden. Teď nevím,“ nechal se slyšet pan František K., který si také přál zůstat raději v anonymitě.

Podobných případů ale prý moc není. Lidé se chovají spíše zodpovědně. „Občas se objevují případy, kdy lidé nařízení porušují. Provádíme kontroly a zatím porušení ze strany občanů v Kraji Vysočina není tolik. Jsou to spíše jednotky případů,“ prohlásila mluvčí Krajského ředitelství Policie kraje Vysočina Dana Čírtková.

Policisté už nejsou k takovýmto hříšníkům tak shovívaví, jako tomu bylo dříve. Domluvy nezabraly, tak přistoupili k ráznějšímu řešení. Udělují pokuty. „Záleží na závažnosti. Většinou jde o stovkové pokuty. Pokud je to opakované, tak až tisíce,“ informovala Čírtková.

Pár piv ve společnosti kamarádů tak může vyjít pěkně draho. Na druhou stranu i na domácím popíjení, pokud se při něm neschází velká skupina lidí, může být něco pozitivního. Nákup hořkého pěnivého moku třeba zachrání některý z pivovarů. „Po uzavření restaurací, hospod, barů a výčepů nám prodej lahvového piva stoupl asi o osm procent. Nejžádanější pivo z naší nabídky je Chotěboř Prémium. Jedná se o světlý nepasterovaný ležák. Také jsme zahájili prodej PET piva ve dvoulitrových lahvích. Je to pivo stáčené přímo z ležáckého tanku. Pivo si zákazníci kupují přímo v pivovaru nebo ve vybraných pivotékách,“ pochválil současný vyšší prodej lahvových piv sládek chotěbořského pivovaru Oldřich Záruba.

Koupání ve Vodním ráji, ilustrační foto
Aquaparkový pedofil řádící na Vysočině: děti na něj poslaly plavčíka

Naopak prodej sudového piva už podle něj taková hitparáda není. „Prodej sudového piva se úplně zastavil,“ posteskl si Oldřich Záruba.

I tato skutečnost má své vysvětlení. „Velký sud? Jsme malá skupinka, takže soudek si bereme jen malý – patnáctku, nanejvýš třicítku. Ten velký bychom nevypili. A většinou nám stačí i lahváče. Navíc když teď vláda přitvrdila, tak to zřejmě omezíme úplně. Sousedi jsou občas moc všímaví,“ usoudil pan Pavel ze Žďárska.