Na obecním úřadě v Hodicích vlajka s převážně bílou, žlutou, červenou a modrou barvou zavlaje na konci týdne. „S návrhem přišel jeden ze zastupitelů. Rozhodli jsme se, že se připojíme k myšlence této akce a podpoříme boj za dodržování lidských práv. Koupili jsme vlajku a vyvěsíme ji nejspíše už v pátek,“ sdělil hodický starosta Josef Bakaj.

Tradici už několikátý rok po sobě v neděli 10. března dodrží také v Brtnici na Jihlavsku, kde o tom rozhoduje městská rada. „Je to naše vyjádření spoluúčasti s lidmi v Tibetu. Nelíbí se nám bezpráví, ke kterému tam dochází,“ uvedla brtnická starostka Miroslava Švaříčková. Tibetská vlajka se po roce opět vrátí na jihlavskou radnici, kde se loni vedení města ke kampani nepřipojilo.

Tibetská vlajka se objeví také na radnicích v dalších městech. Radní rozhodli, že to bude i v Třebíči a vůbec nic na tom nezmění ani nedávno uzavřená smlouva o partnerství s čínským městem Yichang. „Náš postoj k dodržování lidských práv je stále stejný. Čínská strana o tom ví,“ řekl před časem starosta Pavel Pacal. Třebíč uzavřela smlouvu s čínským městem o rozvíjení vzájemných aktivit v oblasti školství, kultury, sportu a turistického ruchu.

Třebíč se k akci Vlajka pro Tibet připojuje dlouhodobě už od roku 2002. „Vlajku budeme vyvěšovat v pátek 8. března v 7.45 hodin ráno,“ potvrdila informaci na začátku tohoto týdne mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová. Pozadu nezůstanu například ani v Havlíčkově Brodě, kde se k odkazu kampaně hlásí již od roku 2006.

Aktivita oslovuje nejenom vedení měst, ale i nejrůznější spolky anebo jednotlivce. Na porušování lidských práv v Tibetu formou vyvěšení tibetské vlajky opět poukáží třeba skauti a skautky ze střediska Fidelis et Fortis v Kamenici nad Lipou. Loni měli premiéru, letos pokračují. Vlajku s převážně bílou, žlutou, červenou a modrou barvou vyvěsí v okně klubovny na Modré hvězdě už v pátek večer.

„Rádi bychom tímto aktem upozornili nejenom na porušování lidských práv v zahraničí, ale i na možné nebezpečí, které hrozí nám, obyvatelům České republiky,“ vysvětlil vedoucí zmíněného skautského střediska Jan Smrčka s tím, že skautská organizace a její členové vždy bránili svobodu a demokratické hodnoty.

„Vzestup extrémismu, útoky na nezávislá média a instituce, šíření xenofobie a dezinformací, politický populismus a odklon od prozápadních hodnot směrem k represivním režimům na východě. To vše vstupuje do našich životů a je jen na nás, jak se k tomu postavíme,“ doplnil k tomu Jan Smrčka.

Vlajka pro Tibet

Vlajka pro Tibet je každoroční mezinárodní kampaň konaná vždy 10. března na výročí Tibetského národního povstání. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 tisíc Tibeťanů. Sta tisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. V loňském roce se v Česku k akci připojilo 752 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Stovky vlajek vlají každoročně také například v Německu, Francii, Belgii a dalších zemích. Vlajky vyvěšuje celá řada škol, a to více něž 80, včetně Univerzity Karlovy a kromě různých organizací také spontánně mnoho občanů Česka. Kampaň Vlajka pro Tibet má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.