Ze dvou věznic na Vysočině se díky amnestii prezidenta republiky dostane na svobodu zhruba 638 odsouzených. Podle informací Vězeňské služby ČR by mělo věznici ve Světlé nad Sázavou opustit na 330 odsouzených žen a Rapotice zhruba 278 mužů. „Čeká nás opravdový maraton, tedy hlavně soudce, kteří o jednotlivých případech rozhodují přímo ve věznici," upozornila mluvčí věznice ve Světlé nad Sázavou Eva Hodná. Podle jejích informací se zde ve středu podařilo propustit na svobodu dvaačtyřicet odsouzených.

Chod soudů částečně omezen

Ve světelské věznici pracují tři havlíčkobrodští trestní soudci a práci mají až do příštího týdne. Podle předsedkyně soudu v Havlíčkově Brodě Marie Panské to významně ovlivní chod soudu, protože musela být odložena všechna nařízená jednání týkající se trestních případů.

Ve věznici v Rapoticích ve středu pracovali dva trestní soudci. Kolem páté hodiny odpoledne se jim podařilo propustit na svobodu kolem deseti odsouzených. „Musím vyzdvihnout perfektní práci soudců a jejich přípravu. Každému případu věnují maximální pozornost," podotkl mluvčí věznice v Rapoticích Jan Doležal.

Podle mluvčí třebíčského soudu Jaroslavy Valáškové práce ve věznici nenaruší stanovený program na třebíčském soudu. „Rozvrhu jednání by se to dotknout nemělo," podotkla Valášková.

Kromě propuštění vězňů musejí soudci po celé Vysočině vyřídit i případy podmínečně odsouzených, dále těch, kteří mají nařízené obecně prospěšné práce, a pravomocně odsouzených, kteří ještě nenastoupili výkon trestu. Takových případů jsou stovky. Všechny soudy ve středu teprve zjišťovaly konkrétní počty.

Chod Okresního soudu v Jihlavě amnestie tento týden nijak významně neovlivní, protože naplno začnou soudci soudit až od příštího týdne. „Intenzivně procházíme a posuzujeme případy, kterých se amnestie týká, jedná se o práci většího rozsahu. V našem obvodu nemáme žádnou věznici, takže se zabýváme podmíněnými tresty, domácím vězením a obecně prospěšnými pracemi. V této chvíli ale nejsem schopen odhadnout, na kolik případů se budou podmínky amnestie vztahovat," uvedl předseda Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou Roman Švaňhal.

Napilno budou mít v následujících dnech i pracovníci pelhřimovského soudu. „Pracujeme už od rána. Shromažďují se spisy, vyjadřuje se k usnesením, ruší se trestní příkazy a odvolávají se nenastoupené tresty. Veřejnost za amnestií vidí jen propuštění lidí z vězení, ale znamená to i hodně práce pro soud," uvedla předsedkyně pelhřimovského soudu Lenka Jiříková.

Policejní hlídky posílili psovodi

Policie podle krajské mluvčí Dany Čírtkové posiluje hlídky v okolí obou věznic. „Policisté se zaměří na monitorování situace nejen v místě věznic a jejich bezprostředním okolí, ale také na restaurační zařízení v místě a okolí. Budeme dohlížet na vlakové a autobusové zastávky a nádraží a také na případný zvýšený pohyb motorových vozidel v okolí obou věznic," uvedla dopoledne mluvčí. Večer by hlídky měli posílit policejní psovodi.

Zvýšený dohled nad veřejným pořádkem se podle Čírtkové bude týkat celého Kraje Vysočina. „Do svých domovů na Vysočině se budou vracet také osoby, které vykonávaly výkon trestu ve věznicích v jiných místech republiky," uvedla mluvčí.