„Z naší strany bude například potřeba rezervovat parkovací místa před Domem kultury, zajistit dopravu pozvaných, již přijedou autobusy a vlaky. Zaplatíme rovněž prostory a určitou část nákladů na zajištění speciální techniky pro handicapované osoby. Doufám, že Žďár zůstane velmi důstojným pořadatelem," sdělila starostka Dagmar Zvěřinová.

Vyhlašovatelem cen Mosty, které se vloni v březnu předávaly v Praze, je Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) České republiky. Tímto způsobem oceňuje instituce a fyzické i právnické osoby za jejich mimořádný čin nebo projekt, jenž významnou měrou zlepšil postavení a kvalitu života lidí se zdravotním postižením. Cenu z glazované keramiky navrhla a vytvořila akademická sochařka Jitka Wernerová a je uměleckým ztvárněním mostu z lidských rukou. Patronkou je manželka prezidenta republiky Livia Klausová. „První dáma, v březnu tedy již bývalá, přijede také. Požádala národní radu, zda by mohla zůstat patronkou i nadále. Snad jí vyhoví," vyjádřila se Zvěřinová.

Vysočina bude ve finále chybět

Národní rada osob se zdravotním postižením letos obdržela celkem sedmdesát nominací, 18. ledna bylo vybráno pět nejzajímavějších či nejlepších v každé kategorii. Mezi těmi se bude rozhodovat o vítězích. Do užšího finále nepostoupila žádná nominace z Vysočiny, v historii však byl Kraj Vysočina mezi oceněnými už dvakrát a jednou Krajská knihovna Vysočiny.

Desátým ročníkem provede přítomné moderátor Aleš Cibulka. „Do hudebního programu jsme chtěli zapojit zejména místní umělce. Vystoupí dětský pěvecký sbor Žďáráček a barytonista Jakub Pustina. Dále přijede Laďa Kerndl a skupina K.T.O., která se proslavila především spoluprací s Waldemarem Matuškou," prozradil ředitel organizačního odboru NRZP Michal Dvořák.