Někteří mají ve volbě prezidenta jasno. „Tak jako v prvním kole budu i v tom druhém volit pana profesora Drahoše. Ať už v debatách nebo na přednášce, které jsem se účastnil, mě přesvědčil, že může být dobrým následovníkem odkazu Havla, čímž myslím státníka, jenž je u našich spojenců respektovaný a oceňovaný pro svoji inteligenci a lidskost,“ říká osmnáctiletý Matěj.

Na svém kandidátovi oceňuje to, že za sebou nemá pochybnou minulost ani pochybné spojence a nemá potřebu se mstít. „Je slušný, tolerantní a snaží se zasypat ony "hluboké příkopy" jenž jsou "mezi Prahou a venkovem". Letos jsem byl s výběrem kandidátů opravdu spokojen. Velký výběr lidí u nichž jsem si byl jist jejich politickými názory. Co jsem asi nejvíc ocenil, byly debaty, které nebyly nikdy útočné, soupeři si zde slušně vyměnili své názory a respektovali ty ostatní. To mi pomohlo si o nich udělat dostatečný obrázek,“ oceňuje předvolební atmosféru prvního kola prezidentských voleb.

Zcela opačný dojem má však z aktuálního, druhého kola. „Nelíbí se mi, že ze všech typů médií, konkrétněji například z Facebooku se na nás valí nepravdivé výroky. Nevadí mi kritika, pokud je věcná, ale pomluvy, které se po 1. kole vyrojily, mám spojené s minulými volbami, kde se stalo to samé,“ vysvětluje. Volba současného prezidenta je pak pro něj zcela neakceptovatelná. „Nelíbí se mi jeho arogance a to, že je naprosto netolerantní a hulvát. Nejvíc mi vadí, že tento člověk se nestydí lhát a nemá žádnou potřebu sebereflexe, tudíž se nedokáže omluvit. Jsem již unavený z neustálého lhaní, ať už od něj nebo od pana Ovčáčka, Mynáře, či Nejedlého,“ říká osmnáctiletý student. Podle něj by se na školách měla začít vyučovat politologie, protože mladí lidé se o politiku příliš nezajímají. „Vidím v tom nebezpečí, že si někdo přečte ony pomlouvačné články a bez jakékoliv politické přípravy tomu uvěří, dodává.

Volit jdou i další jeho vrstevníci. „Volit jsem byl. O politiku se zajímám, ovšem jen okrajově a aktuální proces voleb probíhá podle mě, jak se dalo očekávat. Podle mého mého by se o politické dění měl zajímat každý, ale jen do jisté hloubky,“ říká stejně starý student.

„O politiku se nijak výrazně nezajímám, ale snažím se držet si alespoň základní přehled. V období voleb tak čtu články a sleduji debaty. Výběr mezi prezidentskými kandidáty pro mě nebyl jednoduchý, ale účastnila jsem se kola prvního a mám v plánu jít volit i nyní. Myslím, že jít k volbám je důležité a zároveň to není nic těžkého,“ přidává se osmnáctiletá Zuzana.

I mezi studenty jsou zatím nerozhodnutí voliči. „V prvním kole jsem zvolil kandidáta, který se nedostal do druhého kola. Nevím, jestli se zúčastním druhého kola, protože Miloš Zeman a Jiří Drahoš mají neprůhledné financování svých volebních kampaní. Tyto kampaně sponzorují lobbisté, kteří nemají stejné zájmy jako já,“ doplňuje devatenáctiletý Marek.