Socha Mojžíše

Na stavbu děl bylo použito celkem tři sta tun písku a z tohoto materiálu byly vyhotoveny takové skvosty, jako je například katedrála Notre Dame, Botticelliho Venuše či repliky slavných děl Michelangela nebo Alfonse Muchy.

Známý žďárský sochař na místě vytvořil například čtyř a půl metrovou sochu Mojžíše Michelangela Buonarrotiho, na níž pracoval přibližně týden.

Se sochami z písku má Michal Olšiak dlouhodobé zkušenosti. „Osm let jsem dělal sochy přes sezonu v Itálii, každý týden to byly aspoň dvě, pak jsem je tvořil taky v Thajsku. Je dobré, že člověk má vždycky nějaké téma, díla se tak neopakují. Mám raději konkrétní věci, než abstraktní, ty totiž lidé moc nemusí pochopit," vysvětlil umělec. „Nejprve jsme písek zadusali, pak se udělalo hrazení a tvořilo," popsal pracovní postup při výrobě skulptur Michal Olšiak.

Na Žďársku vytvořil umělec hned několik monumentálních betonových soch, jako například mamuta u Hamrů, želvu v Obyčtově, či raka v Račíně. A nezapomenutelné je také Olšiakovo sněhové oko, které před dvěma lety dohlíželo na novoměstské závody Zlatá lyže.