VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé nesmějí zalévat, čtyři malé vodní elektrárny stojí

Vysočina - Zalít si zahradu vodou z řeky nebo rybníka? To se už pár dnů například v Třebíči a okolí nesmí. Vodoprávní úřad tam totiž zakázal odběr povrchové vody. K lidem se dostává rovněž výzva, aby šetřili i pitnou vodou.

14.8.2018
SDÍLEJ:

Sucho v ČR - Ilustrační foto.Foto: Deník / Michal Fanta

Takže například v třebíčské zahrádkářské kolonii Poušov se nesmí čerpat říční voda z řeky Jihlavy pro zálivku zahrad. A provozovatelé malých vodních elektráren taky musejí přísně sledovat průtoky a podle toho se řídit a tomu podřizovat výrobu elektřiny.

„Toto opatření vodoprávního úřadu znamená, že se nesmí odebírat voda z vodních toků a nádrží v celém okresu Třebíč. Žádáme občany, aby nezalévali zahrady, hřiště ani trávníky, nenapouštěli vodu do zásobních nádrží ani bazénů, nemyli auta a obecně neplýtvali vodou pitnou, ani vodou z domovních studní,“ upozornil třebíčský starosta Pavel Janata.
Opatření přichází v době, kdy panuje nezvykle intenzivní několikaleté sucho. A nejen na Třebíčsku, ale na celé Vysočině. Dají se očekávat zvýšené kontroly, zda opatření někdo neporušuje.

K šetření vodou vyzývá i krajský úřad. „Pokud je nám známo, v současné době z celkem 15 obecních úřadů obcí s rozšířenou působností vydalo výzvu k šetření vodou pro svůj správní obvod pět úřadů: Moravské Budějovice, Třebíč, Velké Meziříčí, Nové Město na Moravě a Žďár nad Sázavou,“ uvedl vedoucí krajského oddělení vodního hospodářství Jaroslav Mikyna.

Sníh nesníh, vody je málo

Omezení či zákazy v hospodaření s vodou z vodovodu na svém území vydaly další desítky obcí, například Stařeč na Třebíčsku nebo Sněžné na Žďársku, kde se navíc smolně sešlo několik faktorů i technického rázu při provozování obecního vodovodu. Každopádně byť má městys v názvu sníh a nezasvěceného by napadlo, že nedaleko Žďárských vrchů mají srážek dost, sucho si tam teď vybírá svou daň. A obyvatelé jsou už od května vyzýváni, aby vodou šetřili. „Necháváme to na zdravém rozumu každého, nekontrolujeme, ale snad lidé vědí, jak se chovat. Do vodojemu denně navážíme vodu, kterou bereme od vodárenské.,“ uvedla starostka Anna Havlíková.

Lidé víc berou z obecního vrtu

Příštpo na Třebíčsku patří k oblastem s největším suchem. Vodu tam berou z obecního vodovodu. „Čerpáme z hloubkového vrtu, zatím v něm voda je, ale denní odběr oproti začátku roku stoupl o 10 kubíků. Je vidět, že lidem vysychají studny, mám osobní zkušenost ze své domácnosti. Skoro každý nějakou studnu má, tak teď víc berou z obecního,“ říká tamní starosta Antonín Vítámvás. „Byl jsem na odboru životního prostředí v Třebíči, kam spadáme a zaslechl jsem, že teď budou chodit víc kontroly, jestli někdo neodebírá z povrchových vod načerno.“ Příštpem na Třebíčsku protéká říčka Rokytná. „Průtok má malý. Jestli někdo odebírá načerno a zalévá, jsem nezkoumal,“ podotkl starosta Vítámvás.

Sází na všímavost

Šéf odboru životního prostředí v Třebíči Pavel Vosátka upozornil, že jakmile je v korytech potoků a řek příliš málo vody, ohrožuje to ryby a ostatní vodní organismy.

Jak už bylo řečeno, upozornění šetřit vodou vydali rovněž ve Velkém Meziříčí. „Zatím jsme nezaznamenali nějaký prohřešek, lidé jsou dost všímaví, věřím, že by se to k nám na úřad dostalo,“ říká vedoucí tamního odboru životního prostředí Jiří Zachar. „Ani nemáme podnět, že by si někdo například přijel s kádí k rybníku pro vodu. Ale na druhou stranu je jasné, že lidé jsou vynalézaví. Nelze vyloučit, že někdo potmě tajně zalévá, byť řeky a potoky jsou pod minimálními průtoky,“ připustil teoreticky tuto možnost. Občas se zkrátka těžko hledá únosná hranice, kdy ještě vegetaci zalít a kdy už ji nechat uschnout a dívat se pak na její zkázu.

Inspekční kontroly

Na kontroly neoprávněných odběrů vody se vydávají pracovníci České inspekce životního prostředí (ČIŽP). „Pokud si vydá jen obec svou vyhláškou, že občanům zakazuje či omezuje odběr vody, tam jsme bezzubí a kontroluje si to ta daná obec, má to v kompetenci,“ říká ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě Jan Panský.

Jeho inspektoři řeší obecně nepovolené odběry na černo nebo pokud někdo odebírá nad povolené množství.. „Nějaké černé odběry už jsme zaznamenali, běží správní řízení, do jeho ukončení a nabytí právní moci konkrétní údaje zveřejnit nemůžeme,“ vysvětlil Panský.

Sankce se podle jeho slov odvíjí vždy podle reálného množství odebrané vody. „Jsou na to tabulky,“ doplnil.

Inspektoři kontrolují taky provozovatele malých vodních elektráren, zda dodržují pravidla, která mají nastavena v povolení pro provoz. To znamená, že si nemohou odebrat tolik vody, kolik by si přáli, ale musejí taky mimo jiné respektovat život v říčním korytě. "Podle našich aktuálních informací teď v souvislosti se suchem nepracují čtyři malé vodní elektrárny na Vysočině: v Kamenici nad Lipou, na Šlapance ve Šlapanově, na řece Jihlavě jsou to v Třebíči a v Přibyslavicích," dodal Panský.

Od roku 2015 do konce července letošního roku deficit srážek oproti hodnotě dlouhodobého normálu srážek na Vysočině již dosáhl v součtu výše téměř 400 mm a současně ve stejném období výrazně stouply i teploty a s tím související výpar z vodních ploch i krajiny. Ze sedmi měsíců letošního roku byl srážkově normální pouze červen, ostatní měsíce byly významně podnormální. Např. úhrn srážek za červenec dosáhl pouze 47 % dlouhodobého normálu pro tento měsíc a počátek srpna je obdobný.
Zdroj: Kraj Vysočin

Autor: Hana Jakubcová

14.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 24 000 Kč Strojírenští technici technologové, normovači Přípravář výroby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PŘÍPRAVÁŘ VÝROBY, , 1. Odvádět na mezisklad nebo do kooperací hotové výrobky z výroby., 2. Zajistit navezení a evidenci nařezaného materiálu do příslušného regálu (regál určený pro nařezaný materiál)., 3. Příprava nařezaného materiálu do Detail Plus s.r.o., 4. Příprava materiálu pro stroje CNC, 5. Kontrolovat, aby byla na materiálu a obrobených kusech příslušná dokumentace (průvodka s číslem výrobního příkazu a šarže materiálu)., 6. Dbát na udržování pořádku na dílně a jednotlivých pracovištích.. Pracoviště: Detail cz s.r.o., Žižkova, č.p. 771, 394 68 Žirovnice. Informace: , . Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 13 500 Kč Obsluha zařízení na zpracování a povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů Obsluha strojů na zpracování kovů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Nutný telefonický kontakt předem!. Pracoviště: Detail partner s. r. o.- pracoviště, Žižkova, č.p. 771, 394 68 Žirovnice. Informace: Valeriy Vornyk, +420 775 998 990. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 28 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: údržba budov, nové elektroinstalace, opravy elektro., , Požadujeme: samostatnost., , Nutný telefonický kontakt předem!. Pracoviště: Nrj servis s.r.o. - pracoviště humpolec, Nádražní, č.p. 101, 396 01 Humpolec. Informace: Monika Miksová, +420 728 813 281. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 15 000 Kč Lektoři dalšího vzdělávání Odborná lektorka / odborný lektor. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: dobrá znalost českého jazyka a matematiky, komunikační a organizační schopnosti, prokazatelné pracovní výsledky, práce v odpoledních hodinách., , Více informací: www.basic.cz, , Životopis a motivační dopis zasílejte na e-mail: pelhrimov@basic.cz. Pracoviště: Studijní centrum basic - vysočina, o.p.s., U Prostředního mlýna, č.p. 128, 393 01 Pelhřimov. Informace: Zdeňka Masopustová, +420 775 040 808.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Každou středu od 9 do 11 hodin mohou děti se svými maminkami přijít do Rodinného centra Krteček a rozvíjet svou kreativitu.

Rodinné centrum Krteček v Pelhřimově hledá rodiče

Cvičení SAFEGUARD DUKOVANY 2018.
24

OBRAZEM: Jak reaktory ubránit proti teroristům, cvičili v Dukovanech

Hasiči zajišťovali čapí hnízdo, pak odstranili nakloněný strom

Pelhřimovsko - Hned několik zásahů v přírodě nebo na pomoc přírodě i lidem absolvovali v úterý hasiči na Pelhřimovsku. Ve tři čtvrtě na devět ráno vyjížděli do Božejova, kde zajišťovali čapí hnízdo.

Start sezony nenabídl euforii, ale solidní míru naděje

Pelhřimov – Dvě úvodní kapitoly má za sebou II. liga hokejistů. Do značné míry přebudovaný tým Pelhřimova v nich obstál. Navzdory tomu, že měl velmi těžké vylosování.

Opilého mladého řidiče vezli policisté rovnou na záchytku

Humpolec – Přes dvě promile alkoholu nadýchal řidič osobního auta Ford Fiesta, jehož kontrolovali policisté minulou sobotu v Humpolci.

Přibyla nová značka

Pelhřimov - Přestože kruhová křižovatka u pelhřimovského kina slouží řidičům už téměř měsíc (otevírala se 21. srpna), dokončovací práce na této dopravní stavbě pokračovaly i ve středu 19. září.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT