Důvodem nespokojenosti je nedodržení loňského memoranda, na jehož základě se letos měly lékařům zvýšit mzdy o deset procent. „Musím konstatovat, že ani v naší nemocnici nedošlo k naplnění druhého bodu memoranda. Jsme roztrpčeni, nevíme, proč se tak děje," řekl lékař z neurologického oddělení jihlavské nemocnice Radek Ampapa.

Do akce Děkujeme, odcházíme se lékaři z jihlavské nemocnice a vůbec z nemocnic z celého kraje zapojili téměř všichni. Podle Jiřího Vosáhla, lékaře z ortopedického oddělení jihlavské nemocnice, však bude nyní těžší dát protestní akci znovu dohromady.

„Když se neprovede nic intenzivního, tak se nestane nic. Myslím si, že jestli se má něco stát, bude se muset opakovat akce s podáváním výpovědí," řekl Vosáhlo. Podle něj budou lékaři protentokrát poučeni z předchozích chyb. „Nebudeme dávat na nějaké sliby," dodal ortoped.

První bod memoranda Ministerstvo zdravotnictví splnilo. Platy lékařům vzrostly o 5 až 8 tisíc korun. Kolik by si přesně lékaři na výplatní pásce představovali, však mnohdy nejsou schopni říci. „Sám za sebe neumím mluvit o konkrétních číslech. Byl bych spokojen, kdyby bylo memorandum naplněno," řekl neurčitě neurolog Ampapa.

Politikaření lékařů

Podle Ministerstva zdravotnictví si odbory nejenže neuvědomují ekonomickou situaci České republiky i celé Evropy, ale požadují, aby na úkor jejich mezd byli pacienti kráceni na péči.

„Mrzí mne, že z odborů se stávají politické nátlakové skupiny. Odboroví předáci zjevně žijí zcela mimo ekonomickou realitu. Měli by se rozhodnout, zda se chtějí setkávat u jednoho stolu a věcně diskutovat o případných rozdílech v názorech, nebo zda se hodlají aktivně zapojit na straně KSČM a ČSSD do předvolební kampaně ke krajským volbám," uvedl první náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek.

To ale lékařský odborový klub odmítá. Na tom, že lékaři budou pořádat další protestní akci, se odbory domluvily na své úterní celorepublikové poradě. Ta by podle předsednictva měla vycházet z předchozího protestu, nicméně její detailní koncepce ani načasování zatím nejsou jasné.

„Důležité je, že jsme si nyní společně odsouhlasili, že další jednání nemá smysl a že je třeba opět přejít k činům. Po zkušenostech z akce Děkujeme, odcházíme je jasné, že další protest bude muset být ještě účinnější," řekl místopředseda lékařských odborů Miloš Voleman.

Podle něj ale zorganizování takové akce vyžaduje důkladnou přípravu a dostatek času, a není proto otázkou nejbližších měsíců. „Bohužel nás omezuje i skutečnost, že nemocnice zatím nemají uzavřené smlouvy s pojišťovnami, a řada lékařů se obává, aby případnými výpověďmi nenapomáhali k bezkoncepčnímu rušení nemocničních zařízení," uzavřel Voleman.