Hygienici ke každé kontrolované lokalitě přidávají barevné smajlíky. „Modrá je naprostá pohoda, zelená znamená, že tam dochází k malému znečištění a nejhorší kategorie je červená a černá – černá znamená zákaz koupání, voda je natolik znečištěná, že může způsobovat vážné zdravotní komplikace,“ vysvětlila mluvčí krajských hygieniků Jana Böhmová.

Červený a zamračený smajlík je u vodní nádrže Sedlice na Pelhřimovsku. „Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem,“ stojí v popisu.

Dalších šest lokalit na Brodsku, Pelhřimovsku a Třebíčsku je se smajlíky zelené a oranžové barvy, avšak s negativním výrazem. V takovém případě by lidé měli zpozornět, došlo tam k nálezu zeleného pigmentu chlorofylu. Zatím ale stačí se po koupání osprchovat.

Kontrola kvality vody ve Velkém Pařezitém rybníku u Řásné. | Video: Deník/Martin Singr

Naopak na Jihlavsku a Žďársku jsou všechny koupací plochy s nelepším možným hodnocením, tedy modrým usměvavým smajlíkem. Výsledky bude hygiena aktualizovat každý druhý pátek ZDE. Celkem hygienci nabírají vzorky z devatenácti vodních ploch po celé Vysočině.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Kostelci rostou nové obchody u masny. Podívejte se.

Přestavba v areálu Kosteleckých uzenin a vznik nové prodejny. | Video: Deník/Jana Kodysová