Důležité je sousloví 
„v tuto chvíli", neboť do budoucna se zpoplatnění těchto silnic, které má ve správě Ředitelství silnic 
a dálnic, připravuje.

Na téma zpoplatnění silnic prvních tříd se začalo znovu mluvit před několika týdny. Ministerstvo dopravy ale odmítá, že by záměr měl už konkrétní a definitivní podobu.

Na druhé straně je pravdou, že ministerstvo na systému zpoplatnění silnic prvních tříd pracuje. „Záměrem Ministerstva dopravy je rozšířit zpoplatnění 
i na některé vybrané silnice I. tříd. Je to však zatím ve fázi návrhu, o kterém nyní diskutuje vládní koalice," informoval aktuálně mluvčí Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Pelhřimovsko protínají dvě státní silnice. Ta 
s označením I/34 vede 
od jihočeského Jindřichova Hradce a na území pelhřimovského okresu spojuje Kamenici nad Lipou 
s Pelhřimovem a Humpolcem. Dále pak pokračuje směrem na Havlíčkův Brod.

Druhá „jednička" má označení I/19 a spojuje Pelhřimov s Táborem.

Pokud dojde ke zpoplatnění těchto hlavních silničních tahů, objevují se obavy, že se řidiči kamionů na tranzitních silnicích budou vyhýbat placení mýta a začnou se přesouvat na silnice nižších tříd, tedy na silnice krajské.

Na silnicích nižších tříd leží mimo jiné Pacov, takže se zdánlivě logicky nabízí pro řidiče mířící od Tábora na Humpolec odbočit právě přes Pacov. Zdánlivě logicky proto, že v takovém případě řidič musí stejně část cesty absolvovat po silnici I/19. To by znamenalo, že v případě jejího zpoplatnění by se mýtu stejně nevyhnuli.

Starosta Pacova Lukáš Vlček se nejspíš i z toho důvodu neobává, že by město zahltila tranzitní doprava. „Nemyslím si, že by se to řidičům kamionů natolik vyplatilo, že by se přesunuli masivně na silnice, které vedou přes Pacov," poznamenal Vlček.

Podle něho mělo naopak dojít ke zpoplatnění silnic prvních tříd už dřív, mělo 
se to udělat už v době, kdy se v Česku zpoplatnily dálnice.Ostatně myšlenka s placením mýtného na silnicích prvních tříd není nikterak nová. Už v březnu roku 2011 Ministerstvo dopravy vzkazovalo, že od poloviny nadcházejícího roku se má platit na všech silnicích první třídy a že budou zpoplatněny také stovky kilometrů druhých tříd.

Mezitím uplynulo pět let a po „jedničkách" se stále jezdí jako dřív.

Teď se v souvislosti se zavedením mýta mluví 
o roku 2019.

To potvrzuje také informace, kterou má k dispozici vysočinské hejtmanství. „Poslední informaci máme pouze prostřednictvím Asociace krajů České republiky, že Ministerstvo dopravy připravuje pro jednání vlády materiál týkající se Koncepce zpoplatnění pozemních komunikací v České republice po roce 2019 v souvislosti s připravovaným novým výběrovým řízením 
na provozovatele mýtného systému u nás," uvedla mluvčí Krajského úřadu Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

A jsme zpátky na začátku.

Kterých úseků silnic by se zpoplatnění mělo týkat, zatím nikdo nedokáže říct. „Nemáme informace, o které silnice I. třídy se bude jednat. Bez konkrétních informací nelze předvídat dopad na silnice II. a III. třídy," uvedla mluvčí kraje Svatošová.
Ministerstvo dopravy mluví stejně. „V tuto chvíli vám tedy nemohu sdělit konkrétnější informace přímo k jednotlivým úsekům," vzkázal jeho mluvčí Neřold.