V kuchyni pořadatelské školy, Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod, svůj um předvedlo celkem deset týmů.

V porotě zasedl i bronzový vítěz celosvětové gastro olympidády v Erfurtu Lukáš Ende nebo majitel jihlavské restaurace Tři knížata Pavel Mareš. Studenti o jejich přízeň bojovali recepty na přípravu pokrmů z čerstvého kozího sýra a pstruha.

Soutěž Kuchař Vysočiny Junior open se pod záštitou krajské radní Jany Fialové poprvé konala loni. A po velkém úspěchu se ji škola rozhodla opakovat. „V soutěži své síly změřil tým naší brodské školy spolu se studenty z Třebíče, Velkého Meziříčí, Jihlavy, Moravských Budějovic, Pelhřimova, Třeště, Humpolce a Nitry," uvedla hlavní organizátorka akce Marie Mrázová.

Pro studenty si organizátoři připravili zadání z výlučně regionálních surovin. Jako předkrm museli vymyslet kombinaci s čerstvým kozím sýrem z přibyslavské rodinné farmy Kozí dvorek a jako hlavní pokrm připravovali pstruha duhového z chotěbořského Rybářství Vysočina.
Studenti museli zaujmout hned dvě poroty. Jedna z nich dohlížela na chod kuchyně, zručnost, organizaci práce nebo dodržení časového limitu. Druhá, složená převážně z profesionálů, pak posuzovala vlastní prezentaci jídla, jeho vzhled, vůni a samozřejmě chuť.

Jaká je největší chyba? Překombinovat chutě

Porotci soutěžícím vytýkali například překombinování chutí. „To je největší chyba. Chtějí použít co nejvíce surovin a dělat to co nejsložitější, aby se předvedli, ale ono to pak prostě nefunguje," řekl porotce a nositel seniorského titulu Kuchař roku 2005 Pavel Mareš. Ze svých zkušeností studentům poradil třeba používat více čerstvé sezonní zeleniny.

Mezi soutěžícími studenty převažovali mladí muži. Dva z nich, Lukáš Kocman a Ondřej Prchal letos zastupovali také pořadatelskou brodskou školu, která loni soutěž vyhrála. Porotě předložili předkrm složený z kanapek s bylinkovým kozím sýrem a jarním salátkem ozdobeným karamelizovanými ořechy a jako hlavní chod pstruha plněného bylinkovou faší s variací brambor a holandskou omáčkou.

„Budeme se snažit naši školu zastoupit co nejlépe. Panuje trošku nervozita, ale taková zdravá, která člověka motivuje k lepšímu výkonu. V porotě jsou jedni z nejlepších českých kuchařů, takže určitě budeme rádi, když nám něco pochválí nebo zkritizují, protože je to od někoho, od koho má ta kritika velkou váhu," prozradil ještě před předstoupením před porotu Lukáš Kocman.

Do budoucna by rád získal praxi v některé z pražských restaurací a za zkušenostmi vycestoval i do zahraničí. „Na stará kolena bych měl rád třeba i vlastní restauraci," zažertoval. Hlavní atribut dobrého kuchaře je podle něj totiž v celoživotním získávání zkušeností.

Podle brodské dvojice kuchařů bylo nejtěžší vymyslet vhodnou kombinaci pro předkrm s kozím sýrem. „Na tom jsme si lámali hlavu nejvíc. Co udělat jiného z červené řepy než carpaccio, aby se to dalo dobře zkombinovat s tím sýrem a navzájem se obě chutě doplňovaly," dodal Ondřej Prchal.

Samotní studenti podobné soutěže vítají. Mnohé se zde naučí a změří své síly i s neméně talentovanou konkurencí. „Myslím, že tyto soutěže jsou pro studenty důležité. Musí se posunout v moderním trendu gastronomie, musí se zamyslet nad zadanými surovinami. Je to pro ně určitě obrovský posun," míní organizátorka Marie Mrázová.

O kuchařských oborech v minulosti panoval názor, že se na ně hlásí hlavně děti, které nevědí, co by vlastně chtěly dělat. Kuchařské řemeslo dnes ale vyhledávají i talentovaní mladí lidé, kteří mají vaření za svůj koníček a chtějí zlepšit pověst české gastronomie.

„Kdo se chce stát dobrým kuchařem, musí to mít v hlavě srovnané, a hlavně mít zájem o obor. Ne všichni, kteří nastoupí, absolvují a ne všichni, kteří absolvují, jsou dobří kuchaři. Je to hodně o nich. Snažíme se jim předat vše, co je potřeba. Jak toho kdo využije, to už je na něm. Důležité je na sobě neustále pracovat, zdokonalovat se, sbírat zkušenosti v zahraničí a chodit na dobré praxe," dodala Mrázová.

Vyhrál tým z Jihlavy, domácí získali třetí místo

Porota nakonec rozhodla, že nejlépe se zadaných úkolů zhostil tým OA, SZŠ a SOŠS Jihlava ve složení Iveta Vokurková a Jan Koudela. Ty si pro soutěž připravili předkrm z kuliček kozího sýra na červené řepě a salátu z celeru a jako hlavní chod filátko ze pstruha s holandskou omáčkou na restované zelenině s bramborovo-citronovým pyré. Druhé místo získal tým z OA a HŠ Třebíč, kterou zastupoval Jakub Dejmek a Ondřej Šibůrek. Domácí tým OA a HŠ Havlíčkův Brod Lukáše Kocmana a Ondřeje Prchala si letos vysoutěžil třetí místo.

Veronika Hošková