Jednadvacátý březen, který je zároveň i Světovým dnem poezie, je totiž pro více než 1100 kaváren, barů či restaurací ve 23 zemích světa časem, kdy se jejich zákazníci stávají básníky a jejich verše čtyřiadvacetihodinovou měnou. K akci, která navazuje na významnou vídeňskou kavárenskou kulturu, se české kavárny letos zapojují poprvé.

V Třebíči to konkrétně bude kavárna Pod Lampou. „Zákazníka, který si u nás v sobotu 21. března objedná kávu, naše obsluha upozorní, že může zaplatit vlastní básní. Pokud se tak rozhodne, dostane papír i tužku. Básně pak vystavíme, aby si je mohl každý přečíst," popsala Kamila Zedníčková, majitelka třebíčské kavárny Pod Lampou na Žerotínově náměstí. Všechny verše později lidé najdou i na facebooku.

K iniciativě nazvané Zaplať básní se v Česku letos poprvé přidávají kavárny z Prahy, Brna, Blanska, Svitav či Kroměříže, ze světových měst nechybí Vídeň, Londýn, Chicago, Šanghaji nebo Dubaj.

Za akcí stojí česká pobočka Julius Meinl Coffee. „Inspirovali jsme se duší vídeňské kavárenské kultury. Vědomě si najít čas, užít si chvilku a inspirovat se bylo jedinečnou filozofií umělců vídeňských kaváren," řekl ředitel pobočky Václav Lednický.