Byly dvě, cizinky rumunské národnosti, a měly cedulky s nápisem, že jsou hluchoněmé. Po kolemjdoucích na jihlavském Masarykově náměstí minulou sobotu žádaly peníze. Městští strážníci je však z náměstí vykázali. „Je to zatím poslední případ, co policie v souvislosti s porušováním tržního řádu řešila," sdělil ředitel jihlavské městské policie Jan Frenc.

O dva dny později, toto pondělí, na stejném místě kolemjdoucí lidi pro změnu zastavovali muži, kteří se hlásili k východnímu náboženskému hnutí. Kromě toho, že svobodně šířili svou víru, což není v rozporu s tržním řádem, tak nabízeli lidem knihy a žádali o příspěvek.

„Zastavili mě v pondělí na náměstí u horní kašny s tím, ať přispěji na jejich učení, tak jsem vytáhla padesátikorunu a místo děkuji jsem slyšela, a nemáš tam ještě nějaký drobný? To mě fakt naštvalo. Takže příště už nedám nic." vylíčila zkušenost Romana Melicharová z Jihlavy.

Toto jsou případy, při kterých lidé v krajském městě porušují tržní řád. Podomní a pouliční prodej je v Jihlavě už téměř dva roky zakázaný.

Podle mluvčího magistrátu Radka Tulise však zavedení tržního řádu výrazně snížilo počet stížností na obtěžování tímto druhem prodeje. Přesto i nadále platí, že pokud má být někdo za podobné případy pokutován, musí to lidé nejprve nahlásit.

„Nedávno úřad řešil případ muže, který v centru města oslovoval chodce a nabízel jim k prodeji literaturu a různé předměty," uvedl příklad mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis s tím, že muž argumentoval šířením své víry. „To nemohlo obstát, neboť reálně nabízel zboží k prodeji. Šíření myšlenek, víry či názorů v ulicích není v rozporu s tržním řádem, ale pouliční a podomní prodej už ano," dodal Tulis

Zmiňovaný prodejce nakonec odešel pouze s napomenutím a v rozhodnutí má napsáno, že v případě, že se bude situace opakovat, tak mu přestupkové oddělení na správním odboru jihlavského magistrátu udělí pokutu. Ta se může vyšplhat až na deset tisíc korun.

Stížností na pouliční a podomní prodej podle městské policie ubylo. „Dost nám v tom pomáhá také kamerový systém v centru města, kde případné prohřešky dokážeme včas odhalit," potvrdil ředitel městské policie Frenc.

Libuje si však i živnostenský úřad na jihlavské radnici, kam městská policie stížnosti občanů předává. „Ubylo stížností jak na podomní, tak na pouliční prodej. Až 95 procent všech podání od poloviny roku 2013 a loni bylo na podomní prodej, letos zatím není podání k živnostenskému úřadu žádné," poznamenal Tulis.

Úřad to přikládá jednak výším pokut, které se v případě opakování prohřešků mohou vyšplhat na několik desítek tisíc korun, ale i ostražitosti veřejnosti, která tento způsob prodeje čím dál více odmítá.

Výjimku mají nejrůznější charitativní akce a sbírky, které mají od jihlavského magistrátu svolení k tomuto způsobu prodeje.

Kromě Jihlavy mají nový tržní řád také například v Třešti. Starosta Vladislav Hynk uvedl, že případný postih je vždy závislý na ochotě lidí přestupek nahlásit. „Lidé ví, že tento druh prodeje je u nás zakázán, ale pokud se s ním setkají, tak to prvně musí ohlásit na policii, abychom prodejce mohli postihnout. To se ale lidem moc nechce," přidal poznatek Hynk.