Na sportovišti se pod velkým stanem hodnotila zvířata všech věkových kategorií, tedy od štěňat až po veterány. K programu dále náležely soutěže jako například o nejhezčí pár psů, to znamená fenu a psa od jednoho majitele, nejhezčí chovatelskou skupinu, dítě a pes a čestnou cenu obdržel nejstarší předvedený jedinec výstavy.

„Akita inu je nejdéle cíleně chované plemeno psů v historii Japonska. Je označováno za japonský národní poklad a dříve bylo velice obtížné získat štěně do chovu," uvedla Radovana Dufková z výboru Akita Inu Czech Clubu, jenž má v současné době zhruba stovku členů.

Návštěvníci výstavy si mohli s chovateli popovídat, mimo jiné o tom, co obnáší mít doma toto plemeno. „Samozřejmě na srst jsou akity, kvůli vyčesávání, náročnější. Ale jinak jsem s nimi neměla problémy, a to je chovám už pětadvacet let. Jsou to od přírody velice chytří psi a nepotřebují se učit na cvičišti. Jsou sice dominantní, ale ne agresivní, pokud jim tu agresi nepředá jejich pán. Psa musíte milovat, respektovat ho, on pak miluje a respektuje vás. A z vlastní zkušenosti vím, že si zvyknou i na miminko, přijmou jej do smečky," pověděla Milada Čadková z Prahy, která do Svratky přijela s psími sourozenci Panem Seiči a Sayuri.

„Není samozřejmě přikázáno dávat akitám japonská jména, ale mně osobně se to zdá lepší. Když už je to japonské plemeno, ať má i japonské jméno. Má to pak ten správný zvuk," dodala Milada Čadková.