Vizualizace nového plicního ventilátoru

Vizualizace nového plicního ventilátoru, na jehož vývoji a výrobě se podílí odborníci z ČVUT, třebíčská společnost MICo group a skupina Covid 19CZ.Zdroj: Reprofoto: Karel RoubíkJe to vlastně nenápadná kovová bedna, umí ale malé zázraky. Když člověku přestávají pracovat plíce, například pod náporem nového typu koronaviru Covid-19, zvládne plicní ventilátor podpořit správné dýchání. V Česku prototyp tohoto přístroje právě vzniká. Z velké části v Třebíči ve výrobních prostorách společnosti Dawell ze skupiny MICo Group. „Spolupráce s MICo a jejich firmou Dawell je prostě výborná. Jsou přesní, mají zkušenosti s návrhem, výrobou a využíváním moderních technologií,“ říká profesor Karel Roubík z Fakulty biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického. Třebíčská společnost podle zadání odborníků právě z této fakulty připravuje výrobu prototypu.

Ilustrační foto
Roušky vzali útokem. Potřebným je brali i lidé, kteří si jen tvoří zásoby

Až překvapivá je závratná rychlost, s jakou projekt míří do cíle. Před čtrnácti dny, konkrétně 15. března, odborníci z ČVUT začali s vývojem přístroje. O den později odstartovala spolupráce s třebíčským MICo group. A už příští týden začne testování prototypu. Pokud vše půjde hladce, koncem dubna může třebíčská firma dodat na trh 500 kusů nového výrobku pro zdravotnictví.

Čechy to velmi zaujalo

„Nesmíme ovšem vynechat skupinu, která si říká Covid 19CZ. Sdružují se v ní lidé z různých oborů, jako jsou IT technologie, vývojáři a další. Výrazně spolupracují. To oni vyhlásili veřejnou sbírku a díky nim Čechy projekt nového plicního ventilátoru zaujal natolik, že poslali během pár dní 15 milionů korun ve veřejné sbírce,“ zdůrazňuje majitel společnosti MICo Group Jiří Denner, podle něhož v běžných podmínkách takový přístroj vzniká rok až dva. Dostatek peněz v současnosti usnadňuje rychlý nákup materiálu. Vývoj platí rovněž samotné MICo.

Od prvního dubna se k odběrovým místům u jihlavské a brodské nemocnice přidal odběrový stan v Třebíči, který bude v provozu od sedmi ráno do pěti odpoledne ve všední dni a od osmi do jedné o víkendech.
MAPA: Na Vysočině je další odběrové místo. Červený stan v třebíčské nemocnici

„Proč ho vyrábím zrovna my v Třebíči? Hledal jsem možnosti, jak pomoci České republice v době koronavirové krize. Kolega, který má na starosti oblast medicínských přístrojů, narazil na nový projekt profesora Roubíka a jeho týmu. Domluvili jsme se rychle,“ vysvětlil Denner.

Hlavně nepoškodit plíce

Vyrobit plicní ventilátor, aby nepoškozoval zdraví pacienta, však není jednoduché. „Při konstrukci jsme museli pečlivě vybalancovat několik věcí. Jde o zařízení, které dopraví vhodný dechový objem dobře definované směsi kyslíku se vzduchem do plic a zpátky způsobem, aby tento lidský orgán nepoškozoval,“ vysvětluje profesor Roubík.

Ilustrační foto
Mladí se v době karantény shlukují, policisté zřejmě brzy skončí s domluvami

Na jedné straně je nutné zajistit, aby se plíce úplně nevyfoukly, protože by zkolabovaly, což je nebezpečné. „A při úplném otevření se zase plicní tkáň snadno poškodí vysokým tlakem nebo vysokým objemem. Byť to vypadá jednoduše, opak je pravdou, pokud má zůstat zachováno bezpečí pacienta,“ říká tento odborník.

Zajímá se i Kanada

Podle něj je plicních ventilátorů v českých nemocnicích v tuto chvíli dostatek, ovšem situace se může obratem zhoršit, jak ukazují příklady z jiných zemí. Pak tyto přístroje hrají zásadní roli při záchraně života pacientů. „Nový plicní ventilátor necháme patentovat. Už se o něj zajímá například Kanada,“ podotýká Roubík.

Na Brodsku museli hygienici obec Kynice, kde hrozilo velké rozšíření nákazy, 16. března zcela uzavřít. Na dodržování ochranných opatření dohlíželi i policisté.
Přehledná grafika: březen s koronavirem na Vysočině

Jeden vyjde na zhruba 100 tisíc korun. Výrobce i vývojáři v současnosti jednají o nákupu nových plicních ventilátorů s českou vládou. Na celou zakázku je potřeba asi 50 milionů korun.

Dřív Chirana

Plicní ventilátory vyráběla podle Roubíkových slov ještě v dobách Československa Chirana, byly kvalitní. Pak se výroba přesunula na Slovensko. „A poté existovali malí výrobci, v malém to dělala firma Elmet v Přelouči, ta už ovšem sériovou výrobu zastavila,“ poznamenal.

Knihy až pod nos přinese čtenářům blanenské knihovny dron. Apríl! Foto: Facebook/ Městská knihovna Blansko
Aprílová smršť i v době koronavirové: Drony venčí psy. A doručují knihy

Obří palivové nádrže

Název strojírenské společnosti MICo Group, která vznikla jako servisní firma dukovanské elektrárny v roce 1993 a má výrobní haly v Třebíči a v Kramolíně, lidé zaznamenali poměrně nedávno. Vyrobila totiž obří zařízení pro jaderné elektrárny ve Velké Británii či v Rusku. Do Británie z Třebíčska putovaly jako nadměrný náklad palivové nádrže. Do Ruska pak zase vysokotlaké ohříváky. Jaderný průmysl vyžaduje jednotlivé díly v nejvyšší kvalitě, což MICo dokáže zákazníkům splnit. Dělají se tu výrobky i pro petrochemický či chemický průmysl. Prioritou zůstává energetika.

Ilustrační fotografie.
Školky v Třebíči fungují i s pár dětmi. Někteří rodiče to kritizují