„Kvůli stížnosti, kterou jsme teď podali Generálnímu finančnímu ředitelství, a také kvůli nedávné medializaci případu se finanční úřad v Třebíči rozhodl zkontrolovat ještě větší okruh lidí a firem, které s námi obchodovaly," upozornila Anežka Kašková. Ta pro společnost Orbital International zpracovává účetnictví. „Kdy se firmě peníze vrátí, nikdo neví. Konec se teď navíc nejspíš ještě vzdálil," podotkla.

Kontrola finančního úřadu trvá už čtyři měsíce. Třebíčská firma, která zaměstnává dvanáct lidí, však o žádném svém provinění neví. „Předložili jsme všechny doklady, které nikdo nezpochybnil, ani neřekl, že tam je něco navíc nebo něco chybí," poznamenala Anežka Kašková.

„Úředníci se odvolávají na nějakého pána z Prahy, který jim už týdny slibuje, že jim potřebné doklady dodá. Popotahováni jsme za to my a teď se okruh kontroly ještě rozšířil," uvedla účetní firmy.

V březnu ani nyní se finanční úřad nechtěl k věci vyjádřit. Podle mluvčího Finančního úřadu pro Kraj Vysočina Josefa Tomka váže úředníky zákon k mlčenlivosti. Stejné jako před měsícem bylo i jeho aktuální vyjádření ke lhůtě, po kterou kontrola trvá. „Správce daně dbá, aby skutečnosti rozhodné pro správné zjištění a stanovení daně byly zjištěny co nejúplněji a není v tom vázán jen návrhy daňových subjektů," dodal Josef Tomek.

Šéf firmy Orbital Jiří Pazderka-Honsa již dříve upozornil, že kvůli údajné liknavosti úředníků uvažuje o přesunutí provozu do Německa. O situaci se i proto začal zajímat místostarosta Třebíče Pavel Pacal. „Tato problematika nás trápí obecně, protože nám jde o to, aby se firmy v našem městě mohly rozvíjet a zaměstnanost rostla," řekl.

Anežka Kašková zpracovává účetnictví pro více firem. S podobnými komplikacemi se za svou více než dvacetiletou praxi nesetkala. Podobně je na tom místostarosta Pavel Pacal. „Menší problémy jsem zaznamenal, a netýkaly se pouze finančního úřadu. Docházelo přitom ale spíš k jistému nepochopení než k nějakému úmyslu," vzpomínal.

„U případu společnosti Orbital mi přijde, že za tím není snaha finančního úřadu, ale že to jde shora od Ministerstva financí a jeho zvýšené důslednosti," řekl Pavel Pacal.

Stejně jako finanční správa se ke konkrétnímu případu firmy Orbital nechtěl vyjádřit ani mluvčí Ministerstva financí Radek Ležatka. Obecně však podle něj platí, že klient berního úřadu může na jeho postup podat stížnost. „V prvním stupni ji vyřizuje finanční úřad, vůči němuž stížnost směřuje. Pokud je shledána důvodnou či částečně důvodnou, učiní správce daně bezodkladně nezbytná opatření k nápravě. Pokud má stěžovatel za to, že jeho stížnost nebyla vyřízena řádně, může si požádat nejblíže nadřízeného správce daně, což je ve vztahu k finančním úřadům Odvolací finanční ředitelství, aby prošetřil způsob vyřízení stížnosti finančním úřadem," popsal Radek Ležatka.

Bezzubá pomoc

Ministerstvo finanční ani Generální finanční ředitelství nemůže podle něj do daňové kontroly nijak zasáhnout. Podobně bezzubé je v tomto směru město, ve kterém společnost Orbital sídlí. „My máme k finančnímu úřadu stejný vztah jako jakákoli firma. Jsme jeho klienti," vysvětlil místostarosta Pavel Pacal.

Podle šéfa třebíčského Orbitalu, který zajišťuje veškerý servis a prezentaci dalších podnikatelů na veletržních akcích v tuzemsku i zahraničí, může situaci pro finanční úřad částečně komplikovat statut jeho firmy. Ta je odštěpným závodem a nejvyšší vedení nadnárodní společnosti sídlí v Británii. „Finanční úřad v Třebíči vůbec neví, co je právnická osoba jako organizační složka nebo odštěpný závod. Lidé z úřadu se nás na to ptali, jak to vlastně funguje. Kromě toho jsou určité informace o naší firmě, které publikuje Evropská unie, v angličtině. Jen minimum je přeloženo do češtiny," řekl Jiří Pazderka-Honsa.

Pokud by firmu přesunul do zahraničí, do takové situace, v jaké nyní je, by se prý nedostal. „V Anglii nebo Německu si finanční úřad takovýto postup nemůže dovolit," namítl.