VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exotičtí mazlíčci se stali módou, ale ne vždy na ně chovatel stačí

Vysočina – Vlk, los, hadi, klokan, šelma kočkovitá. Příběh exotické mamby zelené, která údajně uštkla majitelku a několik dní byla na útěku, upozorňuje opět na fakt, kolik podivných domácích mazlíčků někteří chovatelé vlastní. Jak se o ně dokážou nebo někdy nedokážou postarat a kolik zvláštních zvířat je možné potkat i na Vysočině v přírodě, ale také v ulicích nebo na silnicích.

18.10.2018
SDÍLEJ:

KorálovkaFoto: ČTK

Dne 6. října letošního roku byl v zahrádkářské kolonii u Kacíře na Chotěbořsku objeven had. „Na místo byla přivolána naše městská policie, která zjistila, že se jedná o korálovku červenou. Plaz byl odborně odchycen a umístěn zatím u jednoho z našich strážníků,“ informoval ředitel Městské policie Chotěboř Jiří Novotný.

Had a serval utekli chovateli

Rok předtím se na městskou policii v Chotěboři obrátil jeden z obyvatel panelového domu v ulici Severní, že v jeho sklepě je velký had. „Na místě bylo skutečně zjištěno, že v horní části sklepní kóje je plaz. Zjistili jsme majitele, který sdělil, že má ve svém sklepě několik hadů na přezimování. Protože nezabezpečil řádně hada proti úniku, bylo s ním zahájeno správní řízení ve smyslu porušení zákona proti týrání zvířat,“ upřesnil Novotný.

Letos v srpnu zmizel ze ZOO Jihlava klokan. Strážníci ho objevili na chodbě jednoho bytového domu, kde ho odchytili strážníci. Loni na podzim se na Havlíčkobrodsku pohyboval ochočený serval stepní, který utekl chovateli z Pavlova na Ledečsku. Pátralo se po něm několik dnů. Nakonec se zvíře podařilo odchytit nedaleko obce Tis asi deset kilometrů od Pavlova na návnadu v podobě živého holuba. „Už jsem ani nedoufal, jsem nesmírně šťastný,“ oddechl si chovatel Vladimír Zadražil. Jak přiznal, šelma utekla v okamžiku, kdy chovatel špatně zavřel dvířka klece.

Týrání v soukromé ZOO

Veterináři na Vysočině řešili na jaře letošního roku problémový chov exotických zvířat ve Studenci u Třebíče. Podle úřadů tam chová jeden podnikatel ve velmi špatných podmínkách tygra, vlky, hyeny a další zvířata. Chtěl údajně vybudovat soukromou zoologickou zahradu, jenže projekt mu nevyšel. Podle ochránců tam zvířata strádají už léta, teď je chce podnikatel prodat. Tygr, hyeny, vlci a další exotická zvířata žijí v naprosto otřesných podmínkách - jen ve vnitřních výbězích, mezi výkaly a na minimálním prostoru.

Veterináři ve Studenci za poslední roky udělali několik kontrol. Pokuty a další opatření ale nepomáhají. „Jedná se o problematického chovatele, který má opakovaně problémy se zákonem. Chová zvířata bez povolení krajské správy, chová je v nevhodných podmínkách," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Pes dingo, šakali, hyeny, krokodýl, tygřice, lev, vlk… Ti všichni byli drženi v prostorách bez výběhů, byli vyhublí a ve zbědovaném stavu. Veterinární správa udělila majiteli tučnou pokutu a nařídila mu, aby se zvířat zbavil.

Podle slov majitele je objekt již vyklizen. „Všichni jeho obyvatelé jsou pryč,“ vzkázal novinářům majitel podivné ZOO Michal Novák bezprostředně po uzavření své atrakce. Jak vysvětlil, chtěl vybudovat ZOO koutek, kde by návštěvníkům umožnil pozorovat exotická zvířata zblízka. Zvířata, ke kterým se člověk běžně dostane jen v zoologických zahradách. Jeho ZOO mělo mít mnohem domáčtější, rodinný charakter. Na začátku možná dobrý úmysl se ovšem zvrtl v tragédii. „Například tygřice byla převezena 20. 5. 2018 do Westernového městečka Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem. Provozovatel má pro ni dobře vybudované a vybavené prostory. Chov krajská veterinární správa povolila,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček

Koupím vlka

Je dodnes záhadou, jak se loni na dálnici D1 poblíž obce Skorkov ocitl vlk, kterého srazilo projíždějící auto. „Vlka jsme převzali a získali pro vědecké analýzy. Jednalo se o samce váhy kolem 40 kilo. Je možné, že jsme na nějaké migrační vlčí cestě,“ konstatoval ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v Havlíčkově Brodě Václav Hlaváč. Ale pravda je, že ani domácí chov vlka není vzácností. Na webovém portálu Vlčí svět si vyměňují zkušenosti lidé z různých koutů republiky, kteří skutečně už doma vlka chovají nebo si ho chtějí pořídit, aniž by zřejmě tušili, že vlk není pes.

„Prosím všechny zájemce, kteří se zamilovali do vlka, aby si nejdříve pořídili nějaké na výchovu jednoduché plemeno psa, pořádně ho vychovali. Když to dokážou, mohou zkusit psa s vlčí povahou, například Československého vlčáka (z 50% vlk) nebo asijské plemena a pokud dokážou i toto, mají 50% šanci, že zvládnou vlka. Já bohužel potkávám spousty nezvládnutých čivav a představa, že někdo takový má vlka mne děsí,“ vzkázal takovým zájemcům kynolog Martin Klouda.

Před lety se také podle informací z ČTK v okolí Seče na Chrudimsku před několika lety pohybovala lama. Nikdo nevěděl, odkud se vzala, nakonec ji ale údajně místní zemědělci chytili a snědli. V okolí Heřmanova Městce u Chrudimi zase domorodci tvrdí, že viděli v lesích pumu.

Chov s povolením

Hada, krokodýla, tygra ani surikatu či další exotická a africká zvířata nelze koupit a chovat jen tak. V první řadě je potřeba požádat Krajskou veterinární správu o povolení k chovu zvířete vyžadující zvláštní péči. A abyste mohli žádat, musí vám být 18 let. Exotické mazlíčky lze získat v zoologické zahradě nebo od soukromých chovatelů.
Státní veterinární správa vydala k polovině července 2018 například povolení k chovu 243 velkých kočkovitých šelem. Ze 169 registrovaných tygrů jich žije v oficiálních zoologických zahradách jenom 40. Mnohé šelmy jsou součástí malých soukromých chovů.

„Navrhujeme, aby v zákoně byly stanoveny podmínky pro chov zvířat z hlediska rozměrů, vybavení, zabezpečení, krmení a toho všeho,“ dodal ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Záchrannou stanicí AVES projde ročně kolem 1000 živočichů. K nejčastějším patří sovy a dravci a v jarních měsících mláďata. Mimo živočichů z volné přírody se sem dostávají i exotická zvířata, která buď svým majitelům utekla, nebo je přestala bavit.

Přísnější opatření

Úřady chtějí zpřísnit opatření pro chov velkých šelem mimo zoologické zahrady, potvrdil na čtvrtečním brífinku ministr zemědělství Miroslav Toman. Poslední události podle něj ukazují, že je to nutné. Měly by se zakázat kontaktní chovy nebo venčení šelem na vodítku. Venčením šelem na vodítku v ulicích Plzně, Brna nebo Havlíčkova Brodu je proslulý například principál cirkusu Joo Jaromír Joo.

„Chovatelé musí mít lepší kvalifikaci, zvířata daleko kvalitnější péči. Určíme jasné podmínky chovu, kdy se inspirujeme zahraničím,“ uvedl Toman. Každý kdo si bude chtít zřídit svůj zookoutek, bude muset v budoucnu prokázat své znalosti dokončením speciálního kurzu.

Podle ministra by mělo být součástí kurzu i praktické zvládání zvířete a správná péče o ně. Nemělo by se tedy stát, jako například na Vsetínsku, že lvice venčená majitelem na vodítku vystartovala po cyklistovi.

Dojde ke změnám i v evidenci chovatelů. „V současné době jsou požadavky na chovatele v této oblasti pro účinnou kontrolu nedostatečné,“ uvedl ministr. Na novele bude ministerstvo zemědělství spolupracovat i s ministerstvem životního prostředí společně se Státní veterinární správou a Ústřední komisí na ochranu zvířat.

Autor: Štěpánka Saadouni

18.10.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 25 000 Kč Mistři a příbuzní pracovníci v gumárenství a plastikářství SMĚNOVÝ MISTR. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, •odpovědnost za organizaci výroby,, •evidence výroby v programu Byznys,, •odpovědnost za výkon, zmetkovitost, využití strojů,, •podílení se na výběru nových zaměstnanců a jejich zaučení,, •evidence a kontrola docházky,, •komunikace s ostatními odděleními., , , Požadujeme:, •SŠ vzdělání (technické zaměření výhodou),, •znalost procesu lisování, pokovení výhodou, , •uživatelská znalost práce na PC, •komunikační schopnosti, kreativnost,, •manuální a technická zručnost,, •schopnost vést podřízené, rozhodnout, nést odpovědnost., , Nabízíme:, •práci na plný úvazek ve společnosti s dlouholetou tradicí,, •odpovídající finanční ohodnocení, náborový příspěvek 5.000,- Kč, •příspěvek na dopravu a na zdraví,, •odměna za směnnost 1.000,- Kč/měsíc,, •závodní stravování, stravenky za směnnost,, •příplatky za směnnost,, •dny volna navíc.. Pracoviště: Knoflíkářský průmysl žirovnice a.s., Tyršova, č.p. 707, 394 68 Žirovnice. Informace: Radka Pihávková, +420 565 356 242. Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů Montážní dělník výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Osobní kontakt na adrese: Nádražní 1867, Humpolec, , Nutný telefonický kontakt předem!. Pracoviště: Elite-l.v.p. praha s.r.o. - ctp d1 1571, Central Trade Park D1, č.p. 1571, 396 01 Humpolec. Informace: Vasyl Lavryšyn, +420 608 977 345. Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 16 600 Kč Strojírenští kovodělníci Operátor výroby tepelného zpracování. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16600 kč, mzda max. 18670 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kalení výrobků v kalící peci., , NUTNÝ TELEFONICKÝ NEBO E-MAIL KONTAKT PŘEDEM!, , Kontaktní osoba: Holan Jiří-vedoucí závodu, tel.: 724766203, e-mail: holan@dup.cz. Pracoviště: Dup - družstvo pelhřimov - pracoviště, 394 04 Nový Rychnov. Informace: Jaroslava Dvořáková, +420 728 605 598. Informační technologie - Informační technologie Technici uživatelské 15 000 Kč Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií Technik maloobchodního oddělení. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: online řešení různých IT dotazů a problémů na našich značkových prodejnách., , Požadujeme: znalost práce na PC, časovou flexibilitu, samostatnost a logické myšlení. , , Nabízíme: příspěvek na stravné, zaměstnanecké slevy., Práce vhodná pro absolventy., , Životopisy zasílejte na výše uvedený e-mail.. Pracoviště: Koh-i-noor hardtmuth trade a.s., Myslotínská, č.p. 1429, 393 01 Pelhřimov. Informace: Alena Plíšková, +420 731 627 840.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Poutě ke kapli svaté Anny připravuje občanské sdružení Zelené srdce.

Zelené srdce bilancovalo práci za další vydařený rok

Nová přírodní učebna, v níž se budou moci školáci vzdělávat v oblasti ekovýchovy u Křižánek na Novoměstsku.
24

OBRAZEM: Přírodní učebna bude sloužit školákům

Nezaměstnanost opět mírně klesla

Vysočina – Daří se. Hned dva z pěti okresů Vysočiny zaznamenaly v minulém měsíci pozoruhodný pokles nezaměstnanosti. Na Pelhřimovsku se tato hodnota snížila o dvanáct procent, což je nejvýraznější pokles v republice, na čtvrtém místě pak je Havlíčkův Brod, kde klesla o sedm a půl procenta.

Muž nahlásil, že před nehodou pil. Na záchytku ale cestoval později

Humpolec, Pelhřimov – Na záchytce skončil muž, který se nejprve přihlásil policistům v Humpolci, kde oznámil dopravní nehodu, před níž pil alkohol. Následně muž skončil v pelhřimovské nemocnici, odkud byl po ošetření a vyšetření propuštěn.

Na D1 bouraly kamiony a osobák. Jeden těžce zraněný

Vysočina - K vážné dopravní nehodě dvou nákladních a jednoho osobního auta došlo v pondělí ráno na 99. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

OBRAZEM: Podívejte se na další krásná miminka z Pelhřimovska

Pelhřimov - V pelhřimovské porodnici přišla na svět další krásná miminka. Podívejte se do naší fotogalerie.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT