Podvodníci prý oslovují desítky spotřebitelů, zejména seniory na Vysočině a jihu Moravy, které nejprve vystraší, že je jejich smlouva vadná. "Setkali jsme se s návrhem na prodloužení smlouvy, která měla platnost 10 let, s nabídkou zajištění převodu od údajně krachujícího dodavatele, či na pouhé upřesnění smlouvy," vysvětluje mluvčí. Částky, které podvodníci po lidech požadují, se pohybují od tisíce do 19.000 korun.

"Energetický regulační úřad vyzývá všechny poškozené, aby se obrátili na Policii ČR, protože jedině tak bude možné podvodníky dopadnout," uvedl mluvčí. Společnost nicméně doporučuje, aby si lidé vždy ověřili totožnost těch, kteří jim něco nabízejí, a zároveň vždy důsledně přečetli to, co podepisují.

Zástupci distributorů elektřiny podle Chvojky navíc do domů chodí pouze při odečtu měřidla, jeho výměně nebo kontrole. "Pokud náhodná osoba nabízí cokoliv jiného, jde téměř vždy o zástupce nějakého obchodníka - „"odomního prodejce", který může používat pro získání podpisů smlouvy nekalé obchodní praktiky," podotkl Chvojka.