Malé, velké, kulaté i ty jen těžko popsatelných tvarů, oranžově červené, žluté, zelené, tečkované a kdoví jaké ještě. Dýňový svět 2013, jak svoji letošní a několik týdnů trvající dýňovou hravou „pouť" Pipkovi nazvali, otevřel své brány v sobotu dopoledne a potrvá až do listopadu.

„Máme tady tisíce dýní zhruba stovky druhů a všechny jsme si je vypěstovali sami. Přípravy jednotlivých dýňových dekorací, které jsou rozmístěné po celém statku, dvoře i přilehlé zahradě, nám zabrali několik posledních dnů," uvedla Jarka Pipková.

Úvodní den Dýňového světa si nenechaly ujít desítky návštěvníků. Ti, kteří přijeli hned dopoledne, viděli i zahájení dýňové carwingové show, o kterou se postarali členové Czech – Slovak carving teamu a přihlížejícím ukázali, co všechno se dá z dýní vskutku uměleckým způsobem vyřezat. Navíc divákům i promoteam firmy Tescoma představil nový nůž na bezpečné vyřezávání dýní – třeba pro nastávající a populární svátek Halloween.

„Dýňový svět, to je podívaná pro děti i dospělé. Na děti čeká dobrodružství v rozličných dýňových a překážkových dráhách, které jsme jim u nás na zahradě připravili, mohou si také zkusit dýně vyřezat, nebo pomalovat. Dospělým pro změnu nabízíme klidnou prohlídku jednotlivých dýňových dekorací, inspiraci, či nákup dýní pro dekorativní i kulinářské účely", pokračovala Jarka Pipková.

Připomeňme, že pro veřejnost je Dýňový svět v Nové Vsi u Leštiny otevřený do 3. listopadu. A to v pondělí až pátek vždy od 13 do 18 hodin, v sobotu a neděli od 9 do 18 hodin. Pro návštěvy z mateřských a základních škol je Dýňový svět otevřen po telefonické domluvě také v dopoledních hodinách. Další info na www.dynovysvet.cz.

Více čtěte v pondělním vydání Havlíčkobrodského deníku.