Dva statní chlapi buší velkými kladivy do železa na kovadlině. Jiskry létají všude kolem. Před očima diváků se železo kroutí, jako by bylo z plastelíny. Pak jeden z chlapů uchopí mohutné kleště, železo jimi uchopí a ponoří do vody. Ozve se syčení – a také potlesk. Dvanáctý ročník Brtnických kovadlin je v plném proudu.

Černé řemeslo se líbí i dětem. Ty si mohou zkusit vykovat například hřebík. Pravda, nemají takovou páru, ale o to víc se snaží. „Kování se mi líbilo. Chtěl bych být kovářem,“ sděluje nadšený chlapec.

Legendární motocykly značky Norton na telčském náměstí Zachariáše z Hradce.
V Telči si dali dostaveníčko majitelé legendárních motorek Norton. Podívejte se

Jeho maminka se usmívá. „My sem přijeli schválně až z Třebíče. Syn je miluje, tak si chtěl vyzkoušet, zda ho to bude bavit, nebo ne,“ potvrzuje paní Markéta.

Jak se zdá, svět má o dalšího kováře navíc. Což třeba uvítají bratři Fischerovi. Kováři z nedalekých Luk nad Jihlavou. „My sem jezdíme každý rok, ale ne vždy jsme kovali. Scházejí se tady jak starší kováři, tak i ti mladí. A i ti mladí můžou být inspirací. Sice se musí dlouho učit, ale vnášejí do řemesla nové myšlenky,“ vysvětluje Jakub Fischer.

Lidem učarovala kovaná vážka

Jeho bratr Matěj přikyvuje. „Každý kovář má trochu jinou techniku. Zajímavé je třeba sledovat, jak dělá povrchové úpravy,“ dodává muž černého řemesla.

Návštěvníci korzují po klášterní zahradě. Vzadu jsou vystavené kovářské výtvory – některé vznikly letos, některé už v minulých letech. „Nechápu, jak to můžou takhle vykovat. Člověk, který tohle dělá, musí mít neuvěřitelnou představivost a mít promyšlených řadu kroků dopředu. Jen se podívejte na ta křídla. Vždyť udělat ty jednotlivé spoje musí být neskutečně pracné,“ obdivuje krásně kovanou vážku Petr Tománek.

O kus dál baví nejmenší návštěvníky kejklíř Slávek. „Tak, děti, a s čím mám žonglovat teď?“ ptá se Slávek. „S atomovými bombami,“ ozve se z publika.

Ilustrační foto mrtvého dobrovolníka zabitého v boji. Snímek je v márnici nemocnice ve městě Brovary.
Na Ukrajině padl první Čech. Muže z Třebíče zabil minometný granát

Kejklíře tenhle požadavek nevyvede z míry, zřejmě to po něm děti chtějí často. „To máte z těch zpráv. Takže od teď už žádná televize a rozhodně žádný facebook,“ usazuje malého provokatéra Slávek. Místo toho raději z kapsy vytáhne několik jablek – ta jsou na žonglování přece jen bezpečnější.

Odpolední program se mění ve večerní. Nad Brtnici se snáží sobotní soumrak. Kovadliny zde ale pokračují i v neděli. Takže neváhejte – pokud chcete vidět chlapy od černého, ale zato krásného řemesla, přijeďte. U kovadlin to bude cinkat až do poledne a ve dvě hodiny odpoledne vyhlásí porota nejlepší kováře letošního ročníku.