Přípravné zkoušky mají na gymnáziu několikaletou historii. „Přijímačky nanečisto pro budoucí primány děláme už více než patnáct let. O něco kratší tradici mají přípravné kurzy pro deváťáky, ty budou letos teprve počtvrté," přiblížil ředitel Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov Aleš Petrák.

Pro budoucí prváky jsou podmínky trochu jiné. „Přijímací zkoušky nanečisto jsou určené pro páťáky, budoucí primány, a je to jednorázový test. Stejný, který dostanou v dubnu, liší se jen zadáním. Kdežto přípravných kurzů pro žáky devátých tříd je celkem šest. Tři z matematiky a tři z českého jazyka," vysvětlil rozdíly Petrák.

Příprava, nikoli však doučování, pro možné budoucí prváky začala už 1. února. Dalších pět kurzů se bude konat v následujících týdnech vždy ve středu až do 8. března. Jak doplnil ředitel Petrák, jednotlivá cvičení trvají vždy hodinu a půl až dvě hodiny.

Tuto středu do budovy gymnázia poprvé a snad ne naposledy zamíří i desetiletá Lucie z Pelhřimova.

„Zatím se na přijímačky nijak nepřipravuji. Čekám, že si vyzkouším, jak to bude probíhat, a také se podívám na gymnázium. Alespoň si testy zkusím nanečisto a už se nebudu tolik bát, co přijde na jaře," svěřila se žákyně, která zatím prospívá se samými jedničkami.

Bez registrace

Zájem o vyzkoušení si přijímacích zkoušek je více než slušný. Dorazit navíc může kdokoliv i bez předchozího přihlášení. „Žáci nemusejí posílat žádné speciální registrace, proto přesně nevíme, kolik jich dorazí. Jsme připraveni až na sedmdesát dětí. Například loni jich dorazilo šedesát," přiblížil Petrák.

Také deváťáci přišli v hojném počtu. „Ti mi poslali mailovou registraci a na minulém kurzu jich bylo skoro šedesát. Čekáme, že stejná účast bude i nadále," sdělil ředitel.

Na nácvik přijímacích zkoušek loni zavítala i Michaela Benešová z Pelhřimova. „Chtěla jsem vědět, jak to u přijímaček chodí, a nezávazně si je vyzkoušet. Měla jsem pak alespoň určitou představu, jak konkrétní úlohy vypadají, a ke skutečným přijímacím zkouškám jsem šla mnohem klidnější a s lepším pocitem. Pomohlo mi to především psychicky," prozradila studentka prvního ročníku gymnázia.

Při přijímacích zkouškách nanečisto studenti nepociťují takovou nervozitu, kterou zažívají, když jde skutečně do tuhého. „Těžší se mi rozhodně zdály opravdové přijímačky, protože zde sehrál velkou roli i stres. Ale typy úloh tam byly podobné," podělila se o své dojmy Benešová.

„Malé" budoucí gymnazisty čekají přijímačky 18. a 20. dubna, ty „velké" pak 12. a 19. dubna. „Deváťáci mají dva rovnocenné pokusy, ze kterých se samozřejmě počítá ten lepší. Přijímací zkoušky jsou jednotné pro všechny maturitní obory a vydává je Cermat," podělil se o novinku Petrák.

Na zkouškách do primy se naopak podílí samotné gymnázium. „Ty jsou složené z části Cermatem a z části našimi kantory a řekl bych, že jsou i relativně těžké," zamyslel se ředitel.

I tak je ale úspěšnost poměrně vysoká. „Loni se hlásilo 48 dětí do primy, z kterých jsme jich přijali třicet. Přihlášku do prvních ročníků podalo 87 uchazečů, ale několik z nich mělo naše gymnázium jako druhou školu. Nakonec jich nastoupilo 57," dodal Petrák.

Jana Kudrhaltová