Včera proto znovunalezenou desku se jmény odborných učitelů Jana Pastyříka a Josefa Chmely ve škole slavnostně odhalili.

„Deska se ztratila v osmdesátých letech při jedné z rekonstrukcí. Pak se dokonce i psalo, že se někam ztratila a není k nalezení. My jsme však loni, když škola procházela opravou, desku nakonec na půdě našli. Nechali jsme ji proto opravit a znovu vyvěsit na její místo,“ popsala ředitelka Základní školy Křížová v Jihlavě Jana Nováková Hotařová.


Deska byla vyrobena na počest obou učitelů krátce po válce v roce 1946. Autorem byl sochař Jaroslav Šlezinger.

Učitel Josef Chmela, který působil v druhé měšťanské škole v Jihlavě, ale učil i ve Štokách a Stonařově, byl aktivním členem Tělovýchovné jednoty Sokol Jihlava, kde vykonával funkci jednatele. V dubnu 1941 byla činnost Sokola s okamžitou platností zastavena a byl zabaven její majetek.

Dne 8. října 1941 ve čtyři hodiny ráno byl Josef Chmela kvůli činnosti v Sokole zatčen a v lednu 1942 odvezen do koncentračního tábora. V Osvětimi zemřel 17. března 1942 v pouhých třiceti šesti letech.  Jan Pastyřík byl ještě mladší než jeho kolega Chmela. Narodil se v roce 1912 ve Zhoři, působil jako odborný učitel druhé měšťanské školy v Jihlavě. Do zajišťovací vazby se dostal 30. srpna 1941. Zemřel 25. července 1944 ve čtyři hodiny ráno v koncentračním táboře
v Brandenburgu an der Havel.