„Je to už téměř patron vesnice a jediný kus tohoto druhu v naší obci, nedokážeme si představit, že bychom ho dali na pánev," využil své rychtářské právo k rozhodnutí, co s ním, starosta Modlíkova Miroslav Štědrý.

Občané bez výhrad souhlasili. Životnost této ryby je asi 20 let, jelikož se místní rybník loví co dva roky, na břehu, pokud mu paní příroda dopřeje, může skončit ještě pětkrát. 

Je obtížné ho chytit

Rybářská literatura uvádí, že tolstolobik je na háček a udici téměř neulovitelný, žádná žížala, kukuřice, těsto nebo jiná návnada ho nezajímá, živí se výhradně jemným planktonem, včetně jednobuněčných řas, které filtruje přes žábry a stravuje ve střevě. To má v břiše stočené v délce až patnácti metrů. 

Tolstolobika je ovšem obtížné chytit i do sítě, není rybářskou latinou tvrzení, že dokáže mrštně přeskočit i vysoké sítě.
Do modlíkovského podběráku však s důvěrou, že bude do vody zase vrácen, i tentokrát ochotně vklouzl.

Dovezen byl
z dalekého Amuru

Tolstolobik bílý v našich vodách není původní rybou. Pochází z jižní Asie.

Na rybníky hojnou Vysočinu byl dovezen z Amuru v roce 1965 a v přirozených českých a moravských podmínkách se nerozmnožuje, jeho výtěr je pouze umělý. 

Celosvětově je tolstolobik jedním z nejvýznamnějších druhů chovaných ve sladké akvakultuře. Jeho produkce za rok překračuje jeden milion tun.

Významná je i skutečnost, že v jeho těle se hromadí minimum škodlivých látek, nejméně z u nás konzumovaných ryb.

Ve Spojených státech amerických se tolstolobik přemnožil tak, že se na některých vodách stal masovým plevelem, s nímž si rybáři nevědí rady.
Pořádají proto zvláštní závody v jeho lovu. V Modlíkově to zatím nehrozí. 

Ivo Havlík