Tříčlenný tým usedl do sedel svých elektrokol v polovině týdne ve Frenštátě pod Radhoštěm, cílem je západočeský Cheb. „Celou akci děláme především proto, že chceme jít mezi lidi, mluvit s nimi o tom, že i když se někomu mohou zdát baterky malé, do koše rozhodně nepatří. Je potřeba je odnášet na sběrná místa, odkud putují na recyklaci,“ vysvětlila členka týmu Recyklojízdy Eva Gallatová, která zároveň zastupuje pořadatele události neziskovou společnost Ecobat. Organizace v tuzemsku šestnáct let zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií.

V Náměšti nad Oslavou se cyklisté objeví v sobotu. Na Masarykově náměstí pobudou od devíti do půl desáté dopoledne. „Největší radost nám lidé udělají, když přinesou použité baterie. Na kolech je sice neodvezeme, ale rádi se pro ně vrátíme,“ vzkázal tým Recyklojízdy. O hodinu později cyklisté zastaví na třebíčském Karlově náměstí, kde zůstanou do poledne.

Telčí recyklisté projedou v neděli, dopoledne se zastaví od desíti do půl jedenácté na náměstí Zachariáše z Hradce. Poté vyrazí opět na cestu směrem na Jindřichův Hradec. Zájemci se mohou připojit na kole i pěšky. V Telči se Recyklojízda připojí k akci Třídění je zábava, která v centru města potrvá celé dopoledne. Děti si mohou otestovat své znalosti o třídění odpadů nebo si zahrát odpadové maxi domino. Pro dospělé pořadatelé připravili holandský billiard. Všichni si pak mohou prohlédnout popelářský vůz.

Použité baterie vyhozené do směsného odpadu skončí na skládce či ve spalovně. Tam se z nich uvolňují škodlivé látky, které znečišťují půdu, ovzduší a také podzemní i povrchové vody. Baterie patří do červeného kontejneru, který je rovněž vhodný pro drobné elektrospotřebiče. Mapu všech sběrných míst lze najít na webových stránkách mapa.ecobat.cz.