„Ano, ježci se u nás dostávají čím dál více do módy,“ konstatoval Zbyšek Karafiát, ale jak hned vysvětlil, nejedná se ovšem o ježky volně žijící u nás v přírodě, ale o ježka bělobřichého. „Je vyšlechtěno několik desítek barevných variant tohoto druhu. Jsou klidní dají se lehce ochočit, nekoušou a nebrání se bodlinami. Pro spoustu pracovně vytížených lidí je příjemné to, že ježek den prospí a aktivní je k večeru,“ upřesnil Karafiát. Jak ale dodal, ani chov tak na první pohled krotkého a milého zvířátka není bez problémů. „Osobně bych, ale tyto ježky nechtěl chovat, protože stejně jako naši ježci je i tento ježek hmyzožravec. Co máme zkušenosti s chovem našich jsou to neuvěřitelná čuňata, která se musí každý den čistit a i tak jsou velmi cítit. Takže to doporučuji jen otrlých chovatelům,“ konstatoval Karafiát.

Ježky nenabízí prakticky žádný obchod pro zvířata, takže jedinou a správnou možností je kontaktovat některého z chovatelů. Registrovaný chovatel nesmí ježky do obchodů se zvířaty dodávat a na chovatelských burzách je koupě ježka také riskantní.

Chovatele sdružuje Klub chovatelů ježků, který na svých webových stránkách nabízí kontakty i důležité informace k chovu. Od chovatele, sdruženého v tomto klubu dostane zájemce dokonce ježka s „rodokmenem“, tedy průkazem původu.

Podle předsedkyně Klubu chovatelů ježků v ČR Evy Němčanské, chov ježků se stal populárním po celé Evropě a Americe, takže vznikly mezinárodní organizace, které kluby v jednotlivých státech zastřešují, aby průkazy původu byly platné po celém světě. Chovatel ježků nemůže mít podle Němčanské fóbii z hmyzu, červů a podobně, protože to je základní krmivo pro bodlinatého. „V žádném případě se ježek nedoporučuje jako mazlíček pro malé děti,“ zdůraznila Němčanská. Ježek samozřejmě nemůže být chován volně v bytě. Musí mít svůj box, kde současně najde úkryt k dennímu spánku. Ideální jsou například boxy pro králíky. Tím nejluxusnějším jsou pak speciální velká prosklená terária. Důležité je, aby box nebo terárium bylo umístěno v teplotě 22-26 °C. Pokud je v bytě chladno, musí majitel přikoupit pro ježka ještě topení. Vhodné jsou speciální vyhřívací podložky. Nutná je čas od času návštěva u veterináře.