Figurují totiž mezi deseti vybranými lidmi, kteří koncem října převezmou nejvyšší ocenění Kraje Vysočina.

Sedmasedmdesátiletý Miloš Stránský je emeritní ředitel HDJ, divadlo vedl v porevolučních letech. „V Jihlavě jsem působil od roku 1965 s krátkou přestávkou v roce 1989, kdy jsem odešel na půl roku do Ostravy. Po revoluci jsem se do Jihlavy vrátil a od roku 1990 do roku 2000 jsem divadlo v Jihlavě vedl," přiblížil bývalý ředitel, herec a režisér Miloš Stránský.

Když se dozvěděl, že si na podzim půjde pro nejvyšší ocenění Kraje Vysočina, byl mile překvapen. „V minulosti jsem dostal Cenu města Jihlavy a další různá ocenění za celoživotní přínos nebo dlouholetou činnost, takže už jsem s tím ani nepočítal. Je to úžasné," dodal Stránský, který se v roce 2006 přestěhoval do Plzně za synem a taktéž hercem Martinem Stránským.

Dalším oceněným je současný ředitel HDJ Josef Fila, který letos v červenci svou funkci po patnácti letech opustí. „Těší mě, že dostanu medaili, ale nečekal jsem to tak brzy," reagoval s úsměvem ředitel Josef Fila, který v létě odchází do důchodu.

Hejtman Běhounek předá poosmé v historii dřevěné, skleněné a kamenné originály nejvyšších ocenění. „V letošním roce Výbor pro udělování medailí Kraje Vysočina vybíral z třiceti došlých nominací, tedy z dosud největšího doručeného počtu. O všech nominovaných lze říci, že je jejich životní nebo profesní dráha spojena s Vysočinou. Vybrat nebylo, stejně jako v minulosti, jednoduché," prozradil Jiří Běhounek.