Volby nových krajských zastupitelstev, v pořadí šesté, se budou nejen na Vysočině konat opět na podzim, zřejmě na počátku října. Pozici nejsilnější strany na Vysočině bude znovu obhajovat ČSSD, která v regionu dominuje od voleb v roce 2008. Pokud se ale celostátní preference z posledních měsíců promítnou do nadcházejících krajských voleb, nepůjdou do nich sociální demokraté v roli favorita.

Hejtmani Vysočiny

2000 – 2004:
František Dohnal (KDU-ČSL)
2004 – 2008:
Miloš Vystrčil (ODS)
2008 – 2020:
Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD)

Reálný volební zisk by mohla posílit sázka na respektovaného Jiřího Běhounka, který povede sociální demokraty do krajských voleb jako nestranický lídr už počtvrté. „S Jiřím Běhounkem v čele krajské kandidátky můžeme uspět i v nadcházejících krajských volbách, přestože preference sociální demokracie nejsou na celostátní úrovni vysoké. ČSSD dosahovala na Vysočině vždy lepších výsledků než v rámci celé České republiky, jsem optimista i směrem ke krajským volbám v roce 2020,“ řekl k nadcházejícím volbám předseda ČSSD na Vysočině Petr Krčál.

Před čtyřmi lety skončilo v krajských volbách na druhém místě hnutí ANO, na třetím pak v regionu tradičně silná KDU-ČSL. Na návrat na někdejší pozice určitě myslí ODS, posílit by mohli Starostové, ztrácet by naopak nechtěli komunisté.

Poslední sněmovní volby vynesly na výsluní dosud v kraji nevýrazné Piráty, do hry může promluvit SPD. Krajské zastupitelstvo na Vysočině má pětačtyřicet členů.

Senátor na Pelhřimovsku (senátní obvod 15)

1996 – 2020:

Milan Štěch (ČSSD)

Senátoři na Žďársku
(senátní obvod 51)

1996 – 2002:
Jiří Šenkýř (KDU-ČSL)
2002 – 2008:
Josef Novotný (SNK-ED)
2008 – 2014:
Dagmar Zvěřinová (ČSSD)
2014 – 2020:
František Bradáč (KDU-ČSL)

Voliči na Pelhřimovsku a na Žďársku budou popáté volit senátora. Na Pelhřimovskou měly dosud senátní volby jediného vítěze, od roku 1996 zde čtyřikrát za sebou vyhrál Milan Štěch (ČSSD).

Na Žďársku naopak žádný ze senátorů v dalších volbách svoji pozici neobhájil, takže se v tomto senátním obvodu postupně vystřídali Jiří Šenkýř (KDU-ČSL), Josef Novotný (SNK-ED), Dagmar Zvěřinová (ČSSD) a František Bradáč (KDU-ČSL).

Pokud ve volbách nezíská v prvním kole některý z kandidátů více než padesát procent hlasů, rozhodne o novém senátorovi kolo druhé, do něhož postoupí dva nejlepší z prvního kola.