Na lavici obžalovaných totiž stanul sedmadvacetiletý Lukáš Marek z Lučice, který byl obžalován z šíření poplašné zprávy a poškozování cizí věci.

Marek, který paradoxně v minulosti sám v obci působil jako dobrovolný hasič, totiž hned dvakrát, když se v podroušeném stavu v noci vracel z hospody, zavolal na linku 112. Tady nahlásil požár, ač ve skutečnosti nikde nehořelo, a bezdůvodně tak zburcoval několik jednotek záchranného systému.

Poprvé museli hasiči vyjíždět v červnu k údajnému požáru lesa, podruhé pak v polovině letošního ledna do areálu lučického zemědělského družstva.
To však nebylo zdaleka vše. Od loňského července do letošního ledna bývalý hasič dokonce sám založil hned třikrát oheň. A opět vždy v noci, když šel opilý ze zdejšího hostince.

Zápálil kůlnu, stoh slámy i popelnici

V červenci Marek zapálil kůlnu místního zemědělce, ze které oheň přeskočil na další tři objekty a zaparkovaný kombajn, v říjnu se mu pak na poli zalíbil stoh, kde bylo uskladněno sto tun slámy. I ten pochopitelně brzy lehl popelem. V posledním případě pak v lednu vzplála popelnice jednoho z obyvatel obce. Celkem tak způsobil škodu přesahující dvě stě tisíc korun.

„Neměl jsem k tomu žádný důvod. Všechno jsem to dělal, když jsem byl pod vlivem alkoholu," uvedl před soudem Marek, který se ke všemu doznal.
Toho pomohla usvědčit i identifikace hlasu ze záznamu linky 112. Obžalovaný totiž k fiktivním požárům volal vždy z obecní telefonní budky.

Soudní znalec však u Marka nenašel žádné sklony k pyromanii nebo podobné deviaci, byť k tomu případ může zavádět. Mladíkovi však ubližuje škodlivé požívání alkoholu, po kterém je prý velmi impulzivní.

„Vina byla zcela jasně prokázána a obžalovaný se i doznal, proto navrhují podmíněný trest na jeden rok až osmnáct měsíců," konstatoval při své závěrečné řeči státní zástupce Lukáš Vodička.

Soudkyně Hana Doubková nakonec Markovi přiřkla podmíněný trest na patnáct měsíců s ambulantní protialkoholní léčbou.

„Jde ale o naprosto nepochopitelný čin, k jehož objasnění bylo třeba opravdu rozsáhlého šetření. Obžalovaný si snad ani neuvědomuje, co provedl. Jedním škrtnutím zapalovačem zničil to, co například jeden z postižených budoval," poukázala včera dopoledne soudkyně Doubková na škodu, kterou Lukáš Marek způsobil poškozenému zemědělci.

Obě strany se vzdaly práva na odvolání.