Jedná se o akci roku, největší festival popkultury v ČR slibující zábavu pro fanoušky, hráče i celé rodiny. Chotěbořský Festival fantazie se přitom může považovat za světový unikát. Se svými deseti festivalovými dny je pravděpodobně nejdelší svého druhu na světě. Ojedinělý je také počet pořadů, které jsou rozčleněny do mnoha tematických linií. „Jak jsem se dostal k pořádání festivalů? Pro zábavu," prozradil hlavní organizátor setkání, Václav Pravda.

Tisíce návštěvníků

Pravidelně každý rok nabízí Festival fantazie svým fanouškům pestrý program různých žánrů, včetně aktuálních novinek. Letos festival zaplní největší budovy ve městě, sokolovnu, kulturní dům Junior, kino, rovněž tak budovu gymnázia a sportovní halu.

Počet účastníků rok od roku stoupá. Loni se festivalu zúčastnily skoro čtyři tisíce lidí. Je to zapříčiněno i tím, že se do programu každého ročníku Festivalu fantazie zařazují novinky a festival rozšiřuje své zaměření na další fanoušky. „Festival fantazie je pověstný jako jeden velký dav bláznů napříč celým spektrem. Nezáleží na tom, jak moc barevná je vaše paruka, nebo číro, jak moc výstřední je váš čarodějnický plášť, či druidské roucho, jak moc nestoudné jsou vaše  kožené šaty, ani jak šílené je vaše tetování, boty a make- up, ani jak moc vám cuká oko. Tady jste vítáni," zhodnotila festival jeho nadšená příznivkyně Vendula Voborníková.

Například do budovy gymnázia lákala účastníky žhavá novinka , počítačová hra Minecraft. „Skalní fandové možná budou skřípat zuby, ale já se to pokusím laikům vysvětlit. Jedná se v podstatě o variantu stavebnice Lego, kdy účastníci hry z kostek budují svůj svět, své virtuální prostředí," upřesnil podstatu herní novinky Václav Pravda.  Aby tento festivalový kolos mohl fungovat, o to se letos stará zhruba 130 pořadatelů, studentů, nadšených fanoušků a brigádníků.  Například Petr Šimon přijel až z Náchoda.

„Už jsme tady několik dní,pořádně jsme si mákli, nosili židle, stoly a uklízeli budovy. Na festivaly tohoto typu jezdím pravidelně. Ale poprvé budu v roli pořadatele. Myslím, že to zvládnu. Zájemci o Festival fantazie se jezdí do Chotěboře pobavit a ne dělat výtržnosti. Já budu mít na starosti navíc hospůdku, protože moji rodiče mají doma hospodu a já jim často pomáhám," svěřil se s úsměvem jeden z pořadatelů. Festivalový program připravuje hlavní organizátor Václav Pravda s týmem věrných po celý rok. Jakmile jeden ročník skončí, začne se s přípravou ročníku dalšího. Hlavní část přípravy finišuje v únoru a březnu.

Pořadatel prý jezdí v mercedesu

Organizátorem Festivalů fantazie na profesionální úrovni se stal Václav Pravda zhruba před pěti lety.
Achillovou patou podobných akcí jsou vždycky peníze, u Festivalu fantazie tomu není jinak. „Známí se mě občas ptají, proč nejezdím v tom mercedesu, co jsem si za tyhle festivaly pořídil," konstatoval ironicky Václav Pravda na téma peníze. Jak zdůraznil, na podobných akcích se zbohatnout nedá, pokud je pořadatel nezačne organizovat v těžce komerčním duchu pro určitou vybranou skupinu lidí. Festival fantazie v Chotěboři žije ze vstupného od fanoušků a příspěvků od partnerů.

Festival fantazie v Chotěboři trvá až do neděle 7. července. Návštěvníci se mohou těšit například na zajímavé počítačové hry, sfi-fi film indické produkce Ra.One, Orint con zaměřený na historii a současnost Orinetu. Zahraničním hostem festivalu bude například herec českého původu David Nykl z amerického seriálu Stargate Atlantis či Tony Amendola ze Stargate-SG1.