Slavnostního zahájení projektu přestavby zámku na centrum pro veterány se bude moci zúčastnit nejširší veřejnost už v sobotu 22. září. „Od rána od 9.hodiny budou probíhat v zámeckém areálu různé akce, které slavnostně zahájí celý projekt. Chybět nebude ani velká bitevní šou a další atrakce,“ popsal generální převor Jiří Stanislav z mezinárodní nevládní organizace Mezinárodní řád Křížovníci s červeným srdcem Cyriaci. Právě tato nevládní organizace s myšlenkou na využití jemnického zámku přišla.

Stavební projekt na přestavbu zámeckého areálu nyní ladí architekti do detailu. Přední trakt zámku by měl sloužit pro hotelové ubytování. Část zámku bude pro veterány, kteří by zde chtěli žít trvale. Prostory budou i pro rehabilitace a relaxaci. Pro veřejnost bude zřízeno válečné muzeum, kde by měly probíhat i různé akce a přednášky. Jemnické zastupitelstvo na svém nedávném zasedání po představení projektu tleskalo nadšením, záměr schválilo. „Cítíme to jako jednu z posledních šancí, jak něco s touto historickou budovou udělat,“ řekl k situaci jemnický místostarosta Petr Novotný.

Do přetváření zámeckého areálu se zapojí také Midway Mini Navy Clubu Brno, které vytvoří válečné muzeum z bývalé pivovarské budovy v zámeckém areálu. Předseda tohoto klubu Petr Vodák zmínil: „Jsme skupina z Brna, v níž jsou nadšenci zabývající se zejména naší válečnou československou historií. Historii veřejnosti se snažíme přibližovat opravdu tou nejzábavnější formou a to jak formou vytváření audiovizuálních děl, tak interaktivních akcí. Vlastníme obří modely vojenské historické techniky od tanků, přes letadla až po lodě. Máme i světový unikát celou námořní flotilu, s níž pořádáme námořní bitvu Midway, na kterou chodí až dvacet tisíc lidí.“

Brněnský klub se specializuje na předvádění tankových a leteckých bitev, na něž používá modely. Láká tak na historii děti i mládež. „Snažíme se veřejnosti vše přiblížit v historických souvislostech, vše je doplněno pyrotechnickými a zvukovými efekty,“ poznamenal Vodák. V Jemnici hodlá se svými kolegy v rámci chystaného projektu na obnovu zámku zřídit velkou galerii historie československého letectva a válečných modelů, oživením by byly různé válečné artefakty, modelářské bitevní šou a přednášky.