Za jedenáctkrát soudně trestaným recidivistou zarachotí zámek cely. Třicetiletý Michal Laštovička z Nížkova byl na konci uplynulého týdne havlíčkobrodskou okresní soudkyní Hanou Doubkovou odsouzen na tři roky nepodmíněně do věznice s ostrahou.

Obžaloba vinila Laštovičku z toho, že 30. listopadu loňského roku spáchal v havlíčkobrodském baru Nagano zvlášť závažný zločin loupeže. Barman zpočátku nic zlého netušil. „Laštovička přišel asi v půl druhé ráno, objednal si kávu, kouřil cigarety a díval se na televizi,“ popsal barman Ludvík Zavřel.

Teprve o hodinu a půl později, když zůstal v baru už jako jediný host, se Laštovička odhodlal k činu. Předtím ještě barmanovi zaplatil kávu. 
Na záchodě si připravil zbraň, uražené hrdlo od lahve vína, přišel k baru a žádal vydání „kasírtašky“. „Stáli jsme asi metr od sebe, několikrát zopakoval, ať mu dám kasírtašku, měl jsem sice strach, nevěděl jsem, jestli mi něco neprovede, ale tržbu jsem mu nedal,“ vylíčil u soudu barman Zavřel.

Laštovička poté bar opustil. Barman ihned zavolal policii a ta Laštovičku v Dolní ulici dopadla. K činu se přiznal, policisté navíc měli z baru k dispozici otisky pachatele a také záznam z bezpečnostních kamer v baru.

Nezaměstnaný Laštovička byl tou dobou v podmínce, je otcem dvou malých dětí a jeho manželka je navíc nyní těhotná. Rodina žije jen ze sociálních dávek a z finanční podpory rodičů.

„Ztratil jsem tisícikorunu, kterou jsem musel splatit exekutorovi, zpanikařil jsem, vzal jsem si víno, zavolal taxi a jel jsem do Brodu,“ popsal osudný večer Laštovička.

„V žádném případě jsem barmanovi nechtěl nic udělat. Po činu jsem mu napsal omluvný dopis,“ hájil se Laštovička. Obhájkyně navrhovala podmíněný trest s ohledem na jeho doznání a spolupráci s policií při objasňování případu. Zmínila také, že Laštovička má od dubna přislíbenou práci, a poukázala 
na tíživou situaci rodiny.

Soudkyně však Michala Laštovičku odsoudila na tři roky nepodmíněně. „Připravil si zbraň a neváhal ji použít, jeho jednání bylo nebezpečné. V minulosti byl desetkrát odsouzen a v době spáchání činu byl v podmínce. K sociálním důvodům nelze přihlížet. Na děti vůbec nemyslel, jako dělník si práci najít mohl,“ uvedla soudkyně. Proti rozsudku se nikdo neodvolal, je pravomocný.