Třináctiletá diabetička z Jihlavy se v noci z pátku na sobotu opila tak, že skončila v bezvědomí na jednotce intenzivní péče v Nemocnici Jihlava. „Byla k nám přivezena ve velmi vážném stavu. Z nemocnice byla po dvou dnech léčení propuštěna,“ uvedla mluvčí nemocnice Veronika Pysková.

Lékaři o případu okamžitě informovali policii. Ta zkontaktovala rodiče dívky. V jejich bytě pak policisté našli další tři podnapilé děti. „Předali jsme je rodičům,“ konstatovala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Dětský alkoholový dýchánek si čtveřice nezletilců mezi třinácti a čtrnácti lety naplánovala na dobu, kdy rodiče dívky, která skončila v nemocnici, odjeli k příbuzným. „Souhlasili s tím, že si jejich dcera může domů přivést na noc kamarády,“ podotkla Jana Kroutilová.

Uklidit alkoholické nápoje ale rodiče zřejmě nenapadlo. V bytě bez dospělých popíjeli všichni čtyři kamarádi. Po půlnoci začala mít třináctiletá dívka poruchy vědomí, proto ji ostatní odvedli před dům, kde si jich všimla náhodná kolemjdoucí a přivolala zdravotnickou záchrannou službu. „Za jakých okolností se děti opily, prověřujeme,“ upozornila Kroutilová.

Podle informací Deníku dívka sice trpí cukrovkou, ale v kombinaci s alkoholem to její zdravotní stav nijak nezhoršilo. Problém byl podle lékařů především v nadměrném pití. „O podnapilé děti se občas staráme, ale aby se nějaké dítě opilo do bezvědomí, to jsou výjimečné případy,“ podotkla mluvčí nemocnice Veronika Pysková.

Kolik toho děti vypily, nechtěla policie sdělit. Třináctileté dívce lékaři odebrali vzorky krve a odeslali je na rozbor do speciální laboratoře. Výsledky zatím nemají.

Případem se zabývají i pracovníci z jihlavského magistrátního sociálního odboru. Ti podobné případy čas od času musí řešit. Hlášené je dostávají především od městské policie, která pravidelně kontroluje nalévání alkoholu dětem v restauracích. „Prakticky při každé kontrole odhalí dva až tři takové případy,“ upozornil vedoucí jihlavského městského odboru Josef Labuda. V případě, že jde 
o vážnější a opakované přestupky, mohou rodiče dostat pokutu až padesát tisíc korun.

Použili detektor, rodiče se bouřili

Opilé děti občas hlásí i školy. K odhalení opilých žáků někde používají detektory alkoholu. Základní škola v Budišově na Třebíčsku se ale kvůli tomu dostala do problémů. Nelíbilo se to některým rodičům a na postup vedení školy si stěžovali.

Vše začalo tím, že učitelé měli předloni v listopadu podezření na opilost žáků. Dali jim proto dýchnout. Test 
u nich potvrdil požití alkoholu, a tak vedení školy zavolalo policii, což se nelíbilo rodičům podnapilých dětí. Podle nich neměli učitelé k použití detektoru na alkohol svolení rodičů. Případ se proto dostal na stůl České školní inspekce (ČŠI) v Jihlavě.

„Zjistili jsme, že vedení školy pochybilo, když nemělo souhlas rodičů na používání detektoru na alkohol u dětí. Informovali jsme o tom zřizovatele školy,“ uvedl vedoucí pobočky ČŠI v Jihlavě Milan Pohl. Vedení školy se s rodiči dodatečně dohodlo na podepsání souhlasu o používání detektoru.