Pacientka by měla jít den po včerejší operaci domů. Při klasické operaci by bylo nutné pacientce vyjmout kyčelní kloub a hrozily by komplikace. Informovala o tom mluvčí nemocnice Veronika Pysková.

„Podobné operace se jinak provádějí pouze na specializovaných pracovištích fakultních nemocnic. Mohou se používat při odstraňování nádorů z měkkých tkání i kostí,“ uvedla mluvčí.

Čtyřiadvacetiletá pacientka měla podle lékařů tři roky nádor v krčku stehenní kosti. „Tento typ nádoru je benigní, velmi bolestivý a typicky se vyskytuje u mladých lidí,“ uvedl primář ortopedie Jiří Šedivý.

Výkon trval v celkové anestezii přibližně 40 minut. „Lékař zaměřil přístrojem ložisko tumoru a poté po dobu pěti minut do něj aplikoval radiofrekvenční vlny podobného původu jako vlny v mikrovlnné troubě. Tím došlo k tepelné destrukci nádoru,“ popsala zákrok mluvčí.

U vybraných pacientů 
s konkrétním typem onemocnění je podle primáře oddělení zobrazovacích metod Jiřího Neubauera odstranění nádoru radiofrekvenčními vlnami efektivní a bezpečnou metodou. „Je minimálně invazivní, výskyt komplikací je při těchto výkonech obecně nízký,“ uvedl Neubauer.