Řidičský průkaz na šest měsíců mu včera odebrali havlíčkobrodští úředníci za jízdu bez přední registrační značky. Kromě toho musí zaplatit pokutu pět tisíc korun.

Libor Joukl se na místě vzdal práva na odvolání, čímž se stalo rozhodnutí úředníků okamžitě pravomocné. Od úřadu v Havlíčkově Brodě Libora Joukla včera odvezl osobní řidič. Pokud by šestiměsíční zákaz porušil, dopustil by se přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a  mohl by skončit před soudem. „Předem jsem avizoval, že přijmu jakýkoli trest. Jakkoli se mi může zdát přísný, tak ho respektuji,“ řekl včera odpoledne Libor Joukl.

Tomu hrozilo, že může přijít o řidičský průkaz až na jeden rok a pokuta deset tisíc korun. Úředníci nakonec Joukla potrestali nejnižšími možnými sankcemi.

„Pan Joukl je jinak bezúhonný řidič, který má na kontě nula bodů. Museli jsme přihlížet i k závažnosti přestupku. Jízdou bez značky nikoho neohrozil, pouze snížil identifikaci svého auta o polovinu, protože mu značka chyběla pouze vpředu,“ zdůvodnil úřední rozhodnutí Robert Dvořák z havlíčkobrodského odboru dopravy. Libor Joukl si může podle zákona po třech měsících požádat o podmínečné vrácení řidičského průkazu. „To také udělám,“ avizoval Libor Joukl.

Ztráta řidičského oprávnění zkomplikuje politikovi pracovní režim. S ranním cestováním z Přibyslavi do práce do Jihlavy mít ale problémy nebude. „Jezdí se mnou kolegové, takže si akorát prohodíme místa. Já si sednu na místo spolujezdce a kolega bude řídit,“ vysvětlil Joukl.

Pokud bude náměstek zůstávat v úřadu do večera, bude to řešit služebními cestami. „Ze své pozice mám nárok na služební auto a řidiče,“ poznamenal Libor Joukl.Ten se pozastavil nad sankcemi, které řidičům za chybějící značku hrozí. „Podle mne jsou tyto tresty na úrovni dopravní nehody s lehčím zraněním,“ podotkl Joukl.

Úředník Robert Dvořák mu dává za pravdu. „Také si myslím, že jde o přísný trest, ale musíme vždy respektovat zákon a v žádném případě nemůžeme jít pod určenou hranici. Nelze ani udělit pouze pokutu nebo odebrat řidičák. Vždy řidič odejde s dvěma tresty,“ varuje ostatní řidiče Dvořák.

Joukl jezdil bez přední značky několik dní. V prosinci na to upozornila Mladá fronta Dnes. Joukl Deníku řekl, že značku ztratil, když mu před auto skočila srna mezi Polnou a Přibyslaví v místě zvaném V Břízkách. „Vystoupil jsem z vozu a uviděl, jak odběhla srna. Že by mi chyběla značka, jsem si nevšiml. Řekli mi to až druhý den kolegové. Vrátil jsem se na místo, ale značku už jsem nenašel. Navíc mi mohla odpadnout kdekoli jinde,“ popsal náměstek.

Libor Joukl přiznal, že pak vědomě jezdil několik dní bez značky, ale údajně nevěděl, že je to přestupek. „Chápu, že neznalost zákona neomlouvá, proto jsem také trest přijal,“ uvědomuje si Joukl.

Kauzu považuje za nešťastnou, ale nemyslí si, že by ho měla jako politika nějak zásadně poškodit. „Jsme přesvědčen, že voliči jsou rozumní a budou se spíše rozhodovat podle toho, co jsme za čtyři roky pro kraj udělali,“ míní.

Joukl v poslední době čelil kritice za krajskou dotaci na zmrzlinový stroj pro svou manželku i kvůli trestnímu oznámení na krajskou správu a údržbu silnic, kterou má jako hejtmanův náměstek pod dozorem.