Výstavu rok připravovali pracovníci muzea Lubomír Anděl a Jan Tomášek a sehnat některé exponáty nebylo jednoduché. Autoři výstavy kontaktovali řadu institucí, od Moravského zemského muzea v Brně přes Národní muzeum až po muzeum vězeňství. Nakonec se podařilo sehnat i tak cenné věci jako pohřební stuhu s nápisem v čínštině nebo malý vagónek s uhlím, který věnovali Gottwaldovi horníci.
Popravčí oprátka
„Třeba busty Gottwalda a Staliny dříve patřily k běžnému inventáři řady institucí, ale dnes už mají skoro sběratelskou hodnotu," říká Lubomír Anděl. Jak dodává, účelem výstavy nebyla jen nostalgická „retro" vzpomínka, ale i upozornění na to, co vláda obou diktátorů způsobila.
Proto je třetina expozice vyčleněna na politické procesy 50. let, respektive jejich oběti. Silný dojem v návštěvníkovi zanechají autentické vězeňské předměty z té doby včetně mundúru, bot a oprátky použité v pankrácké věznici.
Lubomír Anděl říká, že už zaznamenal jak velmi kladné ohlasy a poděkování za uspořádání výstavy, tak i názory, že jde o zbytečné jitření minulosti. To ale podle něj jen dokazuje, že výstava má svůj smysl. „Chtěli bychom pozvat i žáky druhých stupňů základních škol a studenty středních škol," vysvětluje.
Další části výstavy dominuje smuteční vitrína, kterou po pohřbu obou diktátorů musela instalovat většina institucí a podniků, a třetí místnost se zaměřuje na všední život tehdejší doby. Návštěvníci v ní uvidí figurínu za psacím strojem v agitačním středisku nebo dobovou trafiku.
Muzeum vybízí i zájemce z řad veřejnosti, aby přispěli svými dobovými exponáty – odměnou je vstup zdarma.
Autoři nepominuli ani událost roku 1953, která postihla celou zemi – měnovou reformu. Nechybí proto ukázky tehdejší měny či hlášení Bezpečnosti o průběhu protireformní demonstrace z Plzně.
Expozice ještě více „ožije" při muzejní noci 17. května, kdy přijedou besedovat mj. zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů a příchozí si budou moci vyplnit dotazník ke vstupu do Svazu mládeže.