Začíná příjemné období, kdy během nadcházejících devíti dnů má většina lidí šest dní volna.
Program, často s přívlastkem mimořádný, připravili na nadcházející období správci nejrůznějších památek nebo organizátoři kultury.
Zřícenina hradu Orlík pro své návštěvníky na úterý 5. července a středu 6. července nachystala jubilejní dvacáté Středověké slavnosti. Tato tradiční akce nabídne spoustu dětských her, šermířské souboje či poslech gotické hudby. Celý den budou předvádět své umění zruční řemeslníci: kovář, hrnčíř, kachlář, drátenice a další. Nebude chybět pečení chleba a koláčů v hradní kuchyni ani trestání nezbedných poddaných na pranýři.
O příští víkendové sobotě, tedy 9. července, si mohou návštěvníci zříceniny hradu Orlík nad Humpolcem užít i noční prohlídku této památky.
V době od 4. až 6. července myslela na své hosty i správa hradu Kámen. „Každý rok se snažíme tyto svátky něčím ozvláštnit, protože lidé, pokud nejsou zrovna na dovolené, mají o tyto akce stále větší zájem. Letos je program o něco pestřejší, neboť hrad Kámen slaví 700 let od první písemné zmínky," sdělil Ondřej Hájek, ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov, k němuž Kámen patří.
Hrad Kámen během těchto dnů nabídne program s názvem Hrad Kámen napříč staletími. V tyto dny se v hradním parku usídlí skupina historického šermu Aurinko Félag. Rytíři návštěvníky zavedou do doby středověku a poučí je o zbraních, zbroji, způsobu boje, ale i o každodenním životě rytíře ve středověku. Po všechny tři dny budou návštěvníky hradu provádět dámy v dobových kostýmech.
Speciálně na úterý 5. července pořadatelé doplnili program ještě o přednášku „Historické dudy, nástroj králů i žebráků" Miloslava Vaváčka. Vaváček mimo jiné zahraje na historické typy nástrojů se zaměřením na 13. až 17. století, které pak budou k vidění do konce července v rámci unikátní tematické výstavy. Celou středeční akci zakončí hrané večerní prohlídky, koncert skupiny Dei Gratia a ohňová show.
Celý příští víkend, tedy
9. a 10. července, budou na Kámenu probíhat komentované prohlídky hradního parku. V něm nechybí památné stromy ani jezírko. Park zdobí trsy levandule
a během prohlídek se návštěvníci dozví něco o historii i současnosti hradu.
Už dnes ale mohou za celoroční píli ve škole nadělit rodiče svým dětem výlet do Kamenice nad Lipou. V Pohádkové říši Fábula se totiž koná Den dětí a organizátoři si připravili nejedno překvapení – od různorodých soutěží přes tombolu až po divadelní představení. A aby toho nebylo málo, pro velké i malé školáky, kteří s sebou přinesou vysvědčení, si skřítek Fábula připravil velký koš dárků a dobrot.
Naopak milovníci Tří oříšků pro Popelku mají možnost dorazit od 13 hodin na Letohrádek svatého Vojtěcha v Počátkách na slavnostní otevření expozice, která je inspirována právě touto pohádkou.
Pro příznivce českých superlativů a prvenství pořádá hned zítra Pohádková říše Fábula akci spojenou se křtem obřích společenských her a následným zápisem do České knihy rekordů.
Pro už zmíněnou rozhlednu Pípalka začala dvouměsíční prázdninová sezona včera. „Po celé prázdniny má rozhledna otevřeno od 10 do 17 hodin a během červencových svátků, pokud bude příznivé počasí, očekáváme samozřejmě větší zájem než jindy," odhadoval Pavel Pípal z pelhřimovského odboru Klubu českých turistů. „Kdo se o svátcích vydá na Křemešník, může navštívit i sousední poutní kostel a další zajímavosti," dodal Pípal.
Areál pacovského zámku, konkrétně zámeckou zahradu, už od včerejška obývají ti, kteří mají v oblibě rocko᠆vou muziku. Hlavním hostem večera dnešního na pátém ročníku pacovského Jatka Festu budou nejspíš Chinaski, asi nejžádanější kapela na letošních letních festivalech.
Pro příznivce spíše klasické hudby vyvrcholí ve středu v rodném domě Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce patnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Hudba tisíců, a to koncertem orchestru z polského Krakova od půl čtvrté.
Pozadu nejsou ani Pelhřimovští. Ti mohou dorazit na Masarykovo náměstí a užít si pohodu U Stromečku, kde v příštích devíti dnech zahrají hned čtyři interpreti. Podobný komorněji laděný program připravili i nadšenci v humpolecké Stromovce.
Na úterý 5. července připadá státní svátek Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ve středu 6. července si připomeneme Den upálení mistra Jana Husa, k němuž došlo v Kostnici v roce 1415. Oba tyto svátky slavíme od roku 1990.
Dominika Benešová, Jiří Jíra