Adventní čas v Pelhřimově oživuje vánoční procházka městem. V Želivě zase připravili netradiční adventní kalendář, lidé mohou putovat od okna k oknu.

PELHŘIMOVSKO


Želiv, celá obec
Proč přijít: Zájemci mohou v Želivě putovat obcí a nahlédnout do oken svých sousedů, firem a místních institucí. V Želivě totiž od prvního prosince postupně odkrývají v oknech adventní kalendář. Lidé si tu mohou udělat pěknou vánoční procházku.

Želivský adventní kalendář 2023. | Video: Videokoláž: Jana Kodysová, foto: Obec Želiv

Pelhřimov, různá místa
Proč přijít: Vánoční procházka rozzářeným Pelhřimovem zavede na osvětlená místa a světelné sochy v centru města. Jde o hodinovou procházku s osmi zastaveními. Z nich jsou dvě pro rodinné fotografie jako stvořené. Procházka začíná a končí na Masarykově náměstí a vede do městských sadů a ke kapli Svatého Kříže.

close Procházka vánočním Pelhřimovem. info Zdroj: se souhlasem Zažij Pelhřimov zoom_in Procházka vánočním Pelhřimovem.

JIHLAVSKO

Jihlava, hradební parkán a centrum města
Proč přijít: V blízkosti centra Jihlavy se objevily světelné sochy zvířat. Na hradebním parkánu jsou osvětlené keře, stromy a na každém rohu je nějaké zvíře. Návštěvníci tu najdou psa, veverku, ovečky nebo velblouda. U kostela svatého Jakuba zase sedí ježek. Na Masarykově náměstí je velké ruské kolo.

Adventní čas v Jihlavě. | Video: Deník/Zuzana Musilová

Jihlava, Na Paloučku
Proč přijít: Jihlavská ulice Leoše Janáčka je proslulá svým sousedským tvořením. Po setmění se tu rozsvěcí obří vánoční stromek, svatá rodina, pastýři, ovečky a také zlatá rybka. Ta plní tajná přání. Lidé se tu mohou vyfotit jako sněhuláci.

Hybrálec, slámový betlém
Proč přijít: V Hybrálci spotřebovali nekonečné množství slámy na betlém. Betlémskou cestu mohou lidé vidět na cestě okolo konírny nahoru k rybníku až do 6. ledna 2024. Organizátoři ze Sdružení občanů Hybrálec doporučují návštěvu po setmění z důvodu světelných instalací.

Pomocník na slámový betlém v Hybrálci. Povříslovačka. | Video: Karolína Buchtelová

HAVLÍČKOBRODSKO

Světlá nad Sázavou, zámecký park
Proč přijít: Za vánoční pohádkou mohou lidé dorazit do zámeckého parku ve Světlé nad Sázavou. V parku lidé najdou například 3D svítící zvířata, houby nebo ozdobený altánek a zvonička nebo zpívající ostrůvek.

Vánoční výzdoba ve Světlé nad Sázavou. | Video: Deník/Zuzana Musilová (vídeokoláž)

Ledeč nad Sázavou, hrad
Proč přijít: Další místo se svítícími dekoracemi se nachází na hradě v Ledči nad Sázavou. Hrad je otevřený téměř každý den od čtyř do sedmi večer až do 30. prosince. Na Štědrý den bude také zavřeno. Lidé tu najdou svítící zvířata, andělskou výzdobu a různé světelné řetězy.

Havlíčkův Brod, park Budoucnost
Proč přijít: Výzdoba plná světel a hudby čeká na návštěvníky parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě. V parku jsou svítící vločky, letopočty i andělé. Jeden z nich hraje na harfu a line se odsud reprodukovaná hudba. Zajímavá výzdoba je však i v centru města.

Nová vánoční výzdoba parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě. | Video: Deník/Ivona Souralová

TŘEBÍČSKO

Třebíč, různá místa
Proč přijít: Třebíč už je mezi vánočními městy fenoménem. Světelná výzdoba patří k největším u nás. Na Karlově náměstí stojí ruské kolo. Na Hrádku stojí osvětlená zvířata, jde například o medvěda, jeleny a lesní zvěř. Osvětlený je mlýn a na dalším z více než deseti míst stojí velká mašinka. Vánoční turistika v Třebíči je na více dní, pokud chcete stihnout vše.

Rozsvícení vánoční výzdoby v Třebíči. | Video: Deník/Milan Krčmář

Náměšť nad Oslavou, Sadová ulice
Proč přijít: Jde pravděpodobně o nejvyzdobenější dům na Třebíčsku. Dům plný světýlek a dechberoucí vánoční dekorace najdou lidé v Sadové ulici v Náměšti nad Oslavou. Na svědomí ho mají manželé Helena a Milan Kučíkovi.

Dům v Náměšti nad Oslavou. | Video: Jaroslav Musil

ŽĎÁRSKO

Bystřice nad Pernštejnem
Proč přijít: Vánoční putování po Bystřici nad Pernštejnem zpestří kočár tažený soby i sněhuláci. Tříkilometrová trasa čítá asi šestnáct vánočních zastávek. Start je u vánočního stromu na Masarykově náměstí, cesta vede k zemědělské škole, kde je vánočně nazdobený traktor.

Vánoční putování v Bystřici nad Pernštejnem. | Video: Deník/Zuzana Musilová (videokoláž)

Maršovice, místní firma
Proč přijít: Každý, kdo pojede Maršovicemi, určitě přizastaví u místní firmy. Tady vánočně nazdobili řezačku. Každý rok tu totiž nazdobí jiný stroj, takže je to vždy takové překvapení, co bude svítit.