První živý betlém sehrají studenti Biskupského gymnázia a Střední školy gastronomické Adolpha Kolpinga na náměstí Republiky ve Žďáru nad Sázavou od čtyř hodin odpoledne. Vstupné na akci je dobrovolné, výtěžek poputuje potřebným v Africe.

V Třebíči ožije příběh narození Ježíška v podání dětských herců ve středu 27. prosince od pěti večer. Program s nimi nacvičuje místní farnice Pavla Janíčková. V příběhu nechybí živé ovce, kozy, oslík i velbloud. Po skončení se zpívají koledy a lidé si k tomu mohou dát něco dobrého.

Na Vysočině zájemci najdou nabídku živých betlémů napříč regiony. Stačí si vybrat. V Česku oblíbená tradice letos slaví osmisté výročí. První živý betlém vytvořil sv. František z Assisi v roce 1223.

JIHLAVSKO

Živý betlém v Třešti
Kdy: neděle 24. prosince od 13.00
Kde: Třešť, náměstí T. G. Masaryka
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Živý betlém v Třešti je tradicí, letos se však mění místo konání. Dvě představení, jedno od jedné odpoledne a druhé ve tři čtvrtě na dvě, se konají na náměstí TGM v Třešti před budovou staré školy. Součástí bude i benefiční program svařáku a jako každý rok si zájemci mohou odnést domů betlémské světlo.

Živé jesličky v Jihlavě
Kdy: pondělí 25. prosince od 16.00
Kde: Jihlava, Masarykovo náměstí
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Živé jesličky jsou na programu v pondělí 25. prosince na Masarykově náměstí v Jihlavě. Lidé si mohou přijít zazpívat koledy a připomenout staré vánoční zvyky. Na akci vystoupí členové jihlavského Bobodivadla společně s hosty a dětmi jihlavských škol. Akce se koná ve vyhřívaném stanu na náměstí. Na programu jsou dvě produkce, jedna ve čtyři a druhá v šest večer.

Jesličky a koledy oživily hradební parkán | Video: DENÍK/Michal Kolařík

PELHŘIMOVSKO

Živý betlém Staré Bříště
Kdy: úterý 26. prosince od 14.00
Kde: Staré Bříště, kaplička
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Příběh o narození Ježíše Krista se odehraje u kapličky v obci Staré Bříště. Začátek je ve dvě hodiny odpoledne.

Živý betlém na zámku v Žirovnici. | Video: Jaroslav Švec

HAVLÍČKOBRODSKO

Živý betlém v Brodě
Kdy: pátek 22. prosince od 17.00
Kde: Havlíčkův Brod, Havlíčkovo náměstí
Za kolik: V pátek se od deseti hodin dopoledne konají na Havlíčkově náměstí benefiční trhy. Vyvrcholením bude v 17.00 živý betlém divadelního spolku Jen Tak. Zájemci si mohou až do šesti večer zakoupit výrobky od klientů sociálních služeb, koupě podpoří malého Štěpána. K občerstvení bude teplá polévka, svařák a cukroví.

Živý betlém v Chotěboři
Kdy: úterý 26. prosince od 15.00
Kde: Chotěboř, kostel svatého Jakuba Staršího
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Děti z chotěbořské farnosti připravili pro veřejnost živý betlém v kostele svatého Jakuba Staršího. Na zájemce čeká společné prožití vánoční atmosféry.

Putování za betlémskou hvězdou v Ledči nad Sázavou. | Video: Deník/Štěpánka Saadouni

TŘEBÍČSKO

Živý betlém v Hrotovicích
Kdy: pondělí 25. prosince od 15.30
Kde: Hrotovice, nádvoří zámku
Proč přijít: Dobře známý příběh o narození Ježíše Krista sehrají na nádvoří zámku v Hrotovicích. Na programu je jedno představení v půl čtvrté odpoledne.

Živý Betlém
Kdy: středa 27. prosince od 17.00
Kde: Třebíč, areál baziliky svatého Prokopa
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Areál baziliky svatého Prokopa v Třebíči zažije ve středu v pět večer živý betlém v podání dětských herců. Akci pořádá Římskokatolická farnost Třebíč-zámek. Nebudou chybět živé ovce, oslík nebo velbloud. Součástí je punč, svařák a něco dobrého k snědku.

Živý betlém v Třebíči. | Video: Milan Krčmář

ŽĎÁRSKO

Studenti v živém betlémě
Kdy: úterý 19. prosince od 16.00
Kde: Žďár nad Sázavou, náměstí Republiky
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Studenti žďárských středních škol nacvičili příběh o narození Ježíše Krista. Sehrají ho na náměstí Republiky od čtyř odpoledne.

Betlém ve Žďáru nad Sázavou | Video: Deník/Jana Nedělková