V projektu Tři niněry se na jednom pódiu sejdou tři světově proslulí hráči Valentin Clastrier (Francie), Matthias Loibner (Rakousko) a Germán Díaz (Španělsko). „Tvůrčí setkání světově proslulých hráčů nabídne na společném koncertu nejen hudbu mimo běžné kategorie, ale i fascinující příběh proměny středověké niněry v nástroj jednadvacátého století," říká dramaturg festivalu Michal Schmidt.

Věkem vzdálenou, myšlením a hráčským uměním však rovnocennou trojici nejlepších niněristů současnosti na koncertu doplní excelentní mezinárodní sestava: David J. Herrington (tuba, trumpeta) a Benxamin Otero (hoboj) ze Španělska a dva rakouští hudebníci: perkusista a hráč na hang Peter Rosmanith a avantgardní trumpetista Franz Hautzinger.

„Germána Díaze jsme s Michalem Schmidtem slyšeli loni na Womexu v Santiagu de Compostela a okouzlil nás natolik, že jsme ho hned oslovili, aby umělecky vedl projekt Tři niněry, a nechali na něm, koho do něho přizve. Máme se rozhodně na co těšit," vysvětlila vznik projektu houslistka Jitka Šuranská, loňská kurátorka projektu Tři hlasy.

Výsledek koncertního projektu se ukáže až na místě. Ani samotní kurátoři nedokážou dopředu odhadnout intenzitu tvůrčí jiskry přeskakující mezi zúčastněnými aktéry. „Zkušenosti Germána Díaze a proslulost jeho kolegů jsou ale vysokou zárukou mimořádného zážitku, který v České republice nemá obdoby," podotýká Michal Schmidt.

Niněra, nazývaná také hurdy či gurdy, je nástroj spojený s Maury, dvorem Ludvíka XIV., Hieronymem Boschem, Mozartem, Vivaldim, chudinou, žebráky, revivalem britského a francouzského folku, americkou avantgardistkou Laurií Anderson, rockerem Robertem Plantem, Afričany nebo divokými severskými kapelami. Nástroj si díky svému zvuku vysloužil i přezdívku „středověký syntezátor".

Všichni aktéři se vedle společného koncertu 30. července v zámeckém parku představí se svými spoluhráči také na samostatných nočních koncertech.