PELHŘIMOVSKO

Tříkrálový pochod na Křemešník
Kdy: neděle 7. ledna od 8.30 do 10.00 z Pelhřimova
Kde: výchozí místa Pelhřimov, Masarykovo náměstí nebo Proseč pod Křemešníkem
Za kolik: vstupné dobrovolné, výtěžek pro tříkrálovou sbírku
Proč přijít: Zájemci mohou vyrazit z různých míst na Křemešník. Z náměstí v Pelhřimově mohou hromadně vyjít v devět hodin od kašny, u Farmy Hrnčíř v Proseči je start od deseti do jedenácti. Zpět do Pelhřimova jede autobus v 15.00 a 15.45 ze zastávky pod sjezdovkou. Cestou dvě krátké zastávky právě na farmě u Hrnčířů s pohlídkou stájí a na Slunečné pasece, kde bude opékání buřtů s pelhřimovskými skauty. Na Křemešníku bude od 12.00 do 14.00 focení s třemi králi, možnost výstupu na rozhlednu a v 12.45 komentovaná prohlídka kostele Nejsvětější Trojice. Ve dvě bude v kostele dvacetiminutové zpívání koled.

Zdroj: Zuzana Musilová

Tříkrálové akce v Želivě
Kdy: pátek 5. a sobota 6. ledna
Kde: Želiv, klášterní restaurace, klášter a kostel
Za kolik: prohlídka 240/180 korun
Proč přijít: V želivské klášterní restauraci se uskuteční tříkrálový koncert s kapelou Strniště a Holky. Začátek je v pátek 5. ledna v půl osmé večer, ještě předtím mohou zájemci přijít od sedmi na společný novoroční přípitek. V sobotu je nachystaná speciální tříkrálová prohlídka. Ta začíná ve dvě hodiny odpoledne. Prohlídka zahrnuje návštěvu kostela Narození Panny Marie a bude zakončena zpěvem koled s varhanami. Na obě akce je doporučená rezervace. Na koncert +420728997539, na prohlídku +420725448291.

Novoroční koncert s Vysočinkou
Kdy: neděle 7. ledna od 15.00
Kde: Pelhřimov, KD Máj
Za kolik: na místě 310 korun
Proč přijít: Kapela Vysočinka zve zájemce na Novoroční koncert s Vysočinkou. Milým hostem koncertu bude v letošním roce herečka Uršula Kluková. Vysočinka je známá dechová kapela z Humpolce, která táhne více generací. Kapelníkem je Tomáš Vodrážka.

Zdroj: Deník/Aneta Slavíková

SPECIÁLNÍ TIP:

Sčítání ptáků na krmítkách
Kdy: od pátku 5. ledna do neděle 7. ledna
Kde: venku, na krmítkách
Proč se zapojit: Zájemci se mohou zapojit do Ptačí hodinky, jde o zimní sčítání ptáků nejen na krmítku. Akci pořádá České společnost ornitologická. Cílem je zmapovat, které druhy ptáků zimují v Česku v blízkosti lidí a jak se to v průběhu času mění. O titul nejčastěji pozorovaného ptáka se pravděpodobně utkají sýkory, vrabci a kosi.

JIHLAVSKO

Myslivecký ples v Dobroníně
Kdy: pátek 5. ledna od 20.00
Kde: Dobronín, kulturní dům
Za kolik: vstupné 150 korun
Proč přijít: Tradiční myslivecký ples chystají v Dobroníně. Už tento pátek tam k tanci a poslechu posedmé zahraje hudební skupina Akord. Nebude chybět ani tombola se zvěřinou a věcnými cenami. K jídlu bude srnčí guláš, na čepu bude pivo Radegast a na baru celá řada nápojů. Snad bude i nějaké to překvapení, slibují pořadatelé.

Rozloučení s vánočním časem
Kdy: neděle 7. ledna od 18.00
Kde: Jihlava, kostel svatého Ignáce
Za kolik: vstupné na místě 200/150 korun
Proč přijít: Kostel svatého Ignáce v Jihlavě čeká koncert s názvem Rozloučení s vánočním časem. Jihlavský smíšený pěvecký sbor Melodie přivítá dlouholetého hudebního přítele, operního pěvce Martina Hammerle Bortolottiho. V programu koncertu zazní barokní vánoční hudba, část Vivaldiho Gloria a také vánoční písně a koldy. Vedení koncertu se ujme sbormistr Pavel Salák. Zpěváky doprovodní společně s orchestrem klavíristka Veronika Sivíčková.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Divadlo Na hlavu – Amant
Kdy: sobota 6. ledna od 19.00 do 21.00
Kde: Panský dvůr, Telč
Za kolik: vstupné 170 korun
Proč přijít: Veselohra Amant je příběhem o rodičích, dospívajících dětech, hudebních ambicích, střetu generací a starších mužích. Co se stane, když se maminka rozhodne vzít do rukou hudební kariéru své talentované dcery prostřednictvím staršího perspektivního obdivovatele, co když se dcera rozhodne jinak? To je ústřední téma divadelní hry Pavla Němce Amant.

Karneval na ledě
Kdy: sobota 6. ledna od 13.00
Kde: Polná, kluziště na náměstí
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Kluziště na náměstí v Polné zve nejmenší na karneval na ledě. Zájemci se mohou těšit na spoustu písniček, zábavy a her na kluzišti na náměstí. Nebude chybět ani soutěž o nejhezčí masky a tradičně bude také něco na zahřátí a palačinky k tomu. Masky na bruslích mají setkání v jednu hodinu odpoledne.

HAVLÍČKOBRODSKO

Spálavka
Kdy: sobota 6. ledna od 13.00
Kde: Libice nad Doubravou, penzion U Bambucha
Za kolik: registrovaní na místě 150 korun, děti do 15 let zdarma
Proč přijít: Spálavka 2024, tak se jmenuje akce v Libici nad Doubravou u penzionu U Bambucha, která je během do vrchu. Šestý ročník si přichystal běh do vrchu s převýšením 280 metrů. Doprovodným programem bude lidový běh na jeden kilometr. Samotný hlavní závod měří pět kilometrů.

Zdravé mlsání
Kdy: pondělí 8. ledna od 9.30
Kde: Havlíčkův Brod, MC Zvoneček
Za kolik: vstupné 60 korun
Proč přijít: Zdravé mlsání, tak se jmenují tvořivé a rukodělné dílničky v rámci herny. Rádi mlsáte, ale už nemáte chuť na sladké? Zájemci si mohou přijít do Zvonečku upéct zdravé mlsání. Půjde o pečení zdravějších sušenek pro děti nebo müsli tyčinek.

TŘEBÍČSKO

Tříkrálový koncert v Třebíči
Kdy: neděle 7. ledna od 17.00
Kde: Třebíč – Jejkov, kostel Proměnění Páně
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Pásmo vánočních písní a koled v podání souboru Svatojánští broučci z Náměště na Oslavou zazní v neděli v kostele Proměnění Páně v třebíčské části Jejkov. Zájemci se mohou těšit na jedinečný hudební zážitek, vstupné na koncert je dobrovolné. Výtěžek poputuje na tříkrálovou sbírku.

Moravské koncertní trio a operní hosté
Kdy: neděle 7. ledna od 18.00
Kde: Třebíč, foyer divadla Pasáž
Za kolik: vstupné 180 korun, 140 korun děti, studenti a senioři
Proč přijít: Slavnostní novoroční koncert s přípitkem čeká návštěvníky foyer divadla Pasáž. V jubilejním 25. ročníku vystoupí Moravské klavírní trio a operní hosté. Na housle zahraje Jiří Jahoda, na violoncello Miroslav Zicha a na klavír Jana Ryšánková. Hostem bude sopranistka Zuzana Čurmová a barytonista Denis Zjatik. Na programu bude Mozart, Puccini, Dvořák a další.

Zdroj: Deník/ František Vondrák

ŽĎÁRSKO

První obecní ples v Bukově
Kdy: sobota 6. ledna od 20.00
Kde: Bukov, kulturní dům
Za kolik: vstupné 100 korun
Proč přijít: V Bukově na Žďársku pořádají první obecní ples. Lidé se na něm budou nejenom bavit, ale přispějí na dobrou věc. Výtěžek putuje na podporu dětského oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě. Zahraje kapela Zuberská šestka, program zpestří vystoupení Sport 4U Jitky Exlové s pásmem Devadesátky. V tombole bude první cenou nákup do Mountfieldu v hodnotě deset tisíc korun.

Novoroční koncert
Kdy: neděle 7. ledna od 17.00
Kde: Nové Město na Moravě, kostel svaté Kunhuty
Za kolik: výtěžek podpoří Domov Pomněnka
Proč přijít: Novoroční koncert v Novém Městě na Moravě se koná v kostele svaté Kunhuty. Vystoupí na něm Novoměstský smíšený pěvecký sbor Mimochodem pod vedením Marka Peňáze, sólo tenor vystoupí Vilém Cupák, na varhany zahraje Tereza Oravcová a na harfu Kateryna Holub. Zazní otčenáš Leoše Janáčka, Missa Brevis Zdeňka Lukáše a další skladby pro smíšený pěvecký sbor.

Zdroj: Jana Nedělková