Nebyl jistě daleko od pravdy, protože vidět pohromadě více než dvě stovky různých vydání Bible celkem v 49 jazycích, to je samo o sobě dost výjimečné. Výstava 400 let Bible kralické však navíc, jak její název napovídá, slibuje i nahlédnutí do jednosvazkového vydání tohoto díla, které pochází z roku 1613. Kromě tohoto vzácného originálu jsou ale mezi exponáty i další unikáty jako Bible hallská, třetí vydání z roku 1766.

„Tu nám ochotně zapůjčil Zdeněk Soušek z Pelhřimova, jenž je jedním z autorů ekumenického překladu Bible," řekl Vladislav Donát z Biblického teologického semináře (BTS) s tím, že znedaleka do pelhřimovské knihovny doputovala i Bible z roku 1863, vydaná k tisíciletému výročí příchodu Cyrila a Metoděje.

Ta patří evangelickému sboru v Moravči a zapůjčil ji tamní farář Daniel Matějka. Občanská sdružení BTS a Česká identita si uspořádáním výstavy, která potrvá do 15. listopadu, vysloužila certifikát o vytvoření nového českého rekordu – nejvíce druhů vydání Bible na jednom místě. Na snímku vpravo jej Vladislavu Donátovi předává Luboš Rafaj z Agentury Dobrý den.