„Tradiční hudební festival Pacovský poledník začne letos již desátého května, a to ‚open air' dvojkoncertem. Na nádvoří pacovského zámku vystoupí kytarista Dominic Miller se svou skupinou a Dan Bárta s Illustratosphere," prozradila pořadatelka Pacovského poledníku Jana Hrušková. Dominic Miller do Pacova zavítá v rámci svého světového turné. Půjde o jeho jediné vystoupení v České republice. Oba hudebníci na Pelhřimovsku představí svá nová alba. Kytarista vydal po dvou letech další sólové album pod názvem „adhoc", Dan Bárta má na kontě novou desku Maratonika.

Dominic Miller, rodák z argentinského Buenos Aires, platí v hudebním světě za vrcholného profesionála. Obdivuhodné a zcela nepřehlédnutelné je jeho těsné propojení se Stingem, které trvá již přes 20 let. „Ve Stingově kapele se v průběhu let vyměnili téměř všichni muzikanti, ale Dominic Miller zůstává. Podílí se na Stingově produkci nejen jako kytarista, ale i jako skladatel a aranžér. Ze společné tvorby je známá třeba skladba Shape Of My Heart," mluvila o Stingově dvorním kytaristovi Jana Hrušková.

Miller se podílel na více než dvou stovkách alb zpěváků zvučných jmen. Mezi nejzajímavější patří jeho spolupráce s umělci jako Peter Gabriel, Bryan Adams, Rod Stewart, Paul Young nebo Luciano Pavarotti. Podílel se na albech Philla Collinse, Tiny Turner, Chrise Bottiho, kapely Level 42, The Chieftains, bluesových The Nighthawks nebo naposledy zpěvačky Katie Melua. V letošním roce Miller hostuje také na koncertech Paula Simona.

Obdiv ke Stingovi

Tvorbu Dana Bárty není nutno divákům v České republice ani na Pacovském poledníku představovat. „Spojení obou hudebníků na jednom koncertě není náhodné. Bárta se nikdy netajil obdivem právě k Stingovu přístupu k hudbě. Diváci se snad mohou těšit i na zajímavé propojení účinkujících kapel, které téměř jistě vyplyne z atmosféry večera," předjímala Hrušková.

Zpráva o tom, že se v Pacově sejdou na pódiu tyto dvě významné osobnosti, už je na stránkách Pacovského poledníku. Ne ke všem obyvatelům města se však už donesla. „Tohle je pro mě novinka, ale obecně to v Pacově kulturně dost žije. Vyberou si tu z nabídky dospělí i děti," chválí si možnosti, kam se ve městě dá vyrazit za kulturou, Radka Dítětová z Pacova.