Na Vysočinu se Déczi vrací po půl roce – loni v listopadu hrál v jihlavském klubu Soul. V Pelhřimově se pak objeví po více než deseti letech, neboť už více než jedno desetiletí uplynulo od doby, kdy fascinoval posluchače zaplněné malé scény kulturního domu Máj.

Music bar Sklep je v současné době nejvyhledávanější scénou svého druhu v Pelhřimově, za poslední čtyři roky se zde vystřídali nejrůznější muzikanti a kapely. „Koncert Laca Décziho bude určitě výjimečný, něco podobného jsme tady neměli. Bude to něco, co už se nemusí opakovat," vzkázal zájemcům o hodnotnou muziku provozovatel Sklepa Filip Kampe.

Od doby, kdy byl přijíždějící jazzman v Pelhřimově naposledy, se mnohé změnilo. Laco Déczi obměnil kapelu, posty kdysi obsazované světoběžníky zaujali klávesista Jan Aleš a basista Michael Krásný. Naopak na stoličku za bicí soupravou vytrvale usedá Lacův syn Vaico Déczi.

Čeho neubylo, to je energie, která z kvarteta v čele s Lacem Déczim, jenž letos v březnu oslavil 77. narozeniny, vyzařuje. Instrumentální virtuozita legendárního trumpetisty i jeho o generace mladších kolegů je zasazena do chytlavých rytmů, v nichž je cítit latina i funky. Pokud se energie přenese na návštěvníky koncertu, bude se nejspíš ve Sklepě i tančit.

Laco Déczi emigroval do Ameriky právě před třiceti lety, kdy se usadil a muzikantsky prosadil v náročném New Yorku. Do Čech a na Moravu se ale vrací i několikrát do roka, což potvrzuje také kalendář současného koncertního turné. Na květen a červen má 
Celula New York v plánu jedenapadesát koncertů během jedenašedesáti dnů, pouze pět dní v květnu a pět dní v červnu nehraje.

Do Pelhřimova přijíždí po dnešním vystoupení v Hradci Králové a v pondělí už bude 
k slyšení pro změnu v Opavě. „Díky dobrým kontaktům nebyl problém Laca Décziho do Pelhřimova dostat," pozname-nal Kampe.

Návštěvníci Décziho koncertů, pro ten zítřejší v pelhřimovském Sklepě to bude nejspíš platit rovněž, se mohou 
v přestávkách mezi hudebními čísly těšit i na svérázný 
humor a vtipy, kterými je Laco Déczi známý. Takže urči-
tě padne nějaká ta poznámka 
o rumunském původu některého z členů kapely, o světě žen i nemanželských dětí.

Zítřejší pelhřimovský koncert se značkou Laco Déczi & Celula New York začíná v musicklubu Sklep v 18 hodin.