Účastníky čekají dva opravdu nabité hudební dny. V letošním roce je navíc projekt zacílen na studenty, kteří právě absolvovali postgraduální cyklus na HAMU v Praze. Díky festivalu tak budou mít možnost zdokonalit své hudební dovednosti a soustředit se na proces přípravy na konkrétní koncerty.

„Letos poprvé přijedeme do Žirovnice pouze s několika vybranými studenty doktorského cyklu. Současně přijedou členky československého Tria Clavio a smyčcový kvartet z vídeňské univerzity. Bude zde probíhat intenzivní koncentrovaná práce, kterou představíme na pondělním koncertě,“ lákala na připravované vystoupení jedna z pořadatelů Radka Prošková.

Na zámek se sjedou hudebníci z různých koutů Evropy. „Kromě České republiky a Slovenska se letos festivalu účastní například umělci z Finska, Francie, Turecka, Litvy, Německa, Rumunska a Řecka. Účastníci mistrovských kurzů se nám hlásí sami a rok od roku je kapacita naplněna rychleji a rychleji. Letos to bylo už v polovině května,“ zavzpomínala Prošková.

Stavba promenády kolem říčky Bělá
Podél říčky Bělá brzy vyroste další úsek promenády

Festival se u hudebních posluchačů těší velké oblibě. „Počet interesovaných se každým rokem zvyšuje, a to jak na straně participantů mistrovských kurzů, tak na straně publika. Koncerty jsou navštěvovány v stále hojnějším počtu a většinou je nutné si místa rezervovat předem,“ pověděla Prošková.

Rozšiřuje se i nabídka koncertů pro veřejnost. „Program i dramaturgie koncertů jsou také velmi pestré. Kromě skladeb pro klarinet a klavír zařazujeme i skladby, ve kterých účinkuje například smyčcový kvartet, dechový kvintet nebo trio,“ poodhalila připravovaný program Prošková.

Za dvaadvacet let své existence projekt prošel několika změnami. „Za dobu svého trvání se festival hodně proměnil, zejména co se týká účastníků a lektorů. Stal se totiž v pravém slova smyslu mezinárodním, rozšiřuje se počet zemí, ze kterých umělci přijíždějí, a přesáhli jsme i hranice Evropy,“ pochlubila se Prošková.

V Žirovnici se festival koná od začátku, tedy od roku 1996. „Máme k místnímu prostředí osobní vztah, vyrostlo zde dnes mnoho slavných českých klarinetistů. Po rušné pražské části festivalu se vždy těšíme do malebného prostředí v Žirovnici, které nám poskytuje ten pravý klid na koncentrovanou práci,“ usmála se Prošková. „Máme rádi také atmosféru koncertů pod širým nebem. Zatím nám vždy počasí celkem přálo,“ dodala.

Šest děvčat ze 7.A a 9.C humpolecké základní školy se zapojilo do soutěže Srdce s láskou darované.
Humpolecká děvčata získala v republikové soutěži stříbro